Dizájnersztorik: Yves Saint Laurent

2014. szeptember 12.
Szerző: admin

Yves Saint Laurent a 20.század egyik legnagyobb divattervezője volt. Pályája egészen tinédzser korától hihetetlen gyorsasággal ívelt felfelé. A fiatal, karakteres arc, a vastag, szarukeretes szemüveggel pillanatok alatt örökre beírta magát a divattörténelem nagykönyvébe, olyannyira, hogy az elmúlt időszakban két film is készült az életéről. Fülöp Luca portréja.


Saint Laurent tizenegy éves korában esett szerelembe a jelmeztervezéssel és bár ennek a fajta hódolatnak köszönhetően az iskolában folyamatosan attrocitások érték, tizenhét évesen Párizsba költözött, hogy az egyik neves divatiskolában tanuljon tovább. Tanulmányai alatt több tervezési versenyt is megnyert és az egyik vezető divatmagazin hasábjain is megjelentek a rajzai. Ezzel pedig egyenes út vezetett Christian Dior birodalmába, ahol későbbi fényes jövőjét alapozta meg. Huszonegy éves volt, amikor Diornál művészeti vezető lett, feladata pedig rögtön az volt, hogy megmentse a divatházat a hanyatlástól.


Első, Diornál készített kollekciója hatalmas sikert aratott. Olyan újításokat vezetett be, mint például a vattatömések és a merevítők elhagyása, amelynek köszönhetően sokkal természetesebb vonalú ruhák születtek.
Karrierjében törést okozott az 1960-ban kapott behívója, amellyel katonai szolgálatra kötelezték szülőhazájában, Algériában. Mivel Saint Laurent teljesen elszigetelődött ezektől az eseményektől, csak a tervezésnek élt, nem sokkal a behívó megérkezése után idegösszeroppanást kapott és kezelés alá kényszerítették. Ennek súlyos következménye volt, hogy a kemény, gyógyszeres kezelések miatt drogfüggővé vált és kicsúszott a lába alól a talaj.

Catherine Deneuve-vel


Elveszítette állását a Diornál és csak egyetlen emberre számíthatott a továbbiakban: élettársára, Pierre Bergé-re. Bergé mindenben támogatta és nem csak élettársként, hanem munkatársként is Saint Laurent mellett állt és nagyrészt neki köszönhető, hogy az Yves Saint Laurent márka létrejött.
Az első Yves Saint Laurent üzlet 1966-ban nyílt meg Párizsban és ekkor már hatalmas sikere volt a tervező által készített ruháknak.
A divatház a kezdetektől kifinomult, nőies darabokat tervezett. A 60-70-es években a kor divatjának megfelelő tweedöltönyöket, szűk nadrágokat és combközépig érő csizmákat, nadrágkosztümöket csodálhattak meg a márka kedvelői a kollekciók darabjai között.
Saint Laurent tervezői munkássága alatt egyébként rengeteget kísérletezett, nem félt az újításoktól.

A híres Mondrian-ruhák, 1965


1975-ben például az addig csak munkaruházatként funkcionáló overallt kifutóra vihető szintre emelte és elsőként készített modelleket átlátszó anyagból. Nem elhanyagolható az sem, hogy Saint Laurent nem csak a tervezésben nyújtott kiemelkedő teljesítményt, hanem emberként is helyt állt és 1985-ben a Francia Becsületrend lovagja, tíz évvel később pedig tisztje lett.
Mint oly sokan, az Yves Saint Laurent is nehezen tudott egymagában talpon maradni. A divatház egészen 1993-ig meg tudta őrizni függetlenségét, majd az említett évben felvásárolták, hat évvel később pedig maga a márkanév is idegen kezekbe került; egészen pontosan a Gucci kezébe. Ekkor 1999-et írunk és Saint Laurent-re már csak az haute couture kollekció tervezése maradt, a pret-a-porter kollekció megálmodása Tom Ford feladata lett.


2002-ben aztán Saint Laurent végleg visszavonult a tervezéstől, amelyet egy hatalmas búcsúbuli kísért és amelyen olyan modellek viselték ruháit, mint Naomi Campbell és Laetitia Casta. Még a márka egyik nagy rajongója -egészen a 60-as évektől-, Catherine Deneuve is énekelt a partin.
Nemrégiben nagy változás volt a divatház életében, hogy az YSL logó a sarokba került és úgy döntöttek, hogy a márka már csak egyszerűen Saint Laurent néven fusson tovább.

A logó, a név, a történet azonban tovább él. Például az idén nyáron végre itthon is bemutatott Yves Saint Laurent című filmmel, amely már most igazi klasszikus a divatrajongók körében.

Kattintsatok ide Michael Kors izgalmas történetéért is!