Túlzásba vihető a retinol hasznlálata? Utánajártunk, mi az ajánlott mennyiség és gyakoriság!

Forrás: Pexels / Karolina Grabowska
2023. október 12.
Szerző: Nedjalkov Beáta

Túlzásba lehet-e vinni az egyik legnépszerűbb kozmetikai termék használatát? Létezik-e, hogy túl sok retinol tartalmú készítményt használunk, és ezzel kárt okozhatunk-e a bőrünknek, vagy az egészségünknek? Cikkünkből megtudhatod!

Kozmetikusok és bőrgyógyászok is megegyeznek abban, hogy a bőrápolás egyik kulcsa a retinol, aminek rengeteg előnye van. Serkenti a bőrsejtek termelődését, szabaddá teszi a pórusokat, hámlaszt, és fokozza a kollagéntermelést is, így küzd a finom ráncok kialakulása ellen. Így igazi jolly joker, aminek a használatát szinte nem lehet elég fiatalon elkezdeni és számos hidratálóban, szérumban, pakolásban, maszkban, vagy egyéb arcápolási termékben megtalálható.

Először is tisztázzuk, hogy pontosan mi is az a retinol?

Ez nem más, mint egy A-vitamin-származék, ami tudományosan bizonyítottan segít a bőrsejtek újratermelődésének szabályozásában a fokozott kollagéntermelés által. Hozzájárul a bőr tónusának és textúrájának javításához, ezáltal az egységesebb bőrfelszín képződéséhez. A szebb és természetesebb megjelenés mellett segít csökkenteni a bőr pigmentációját, elszíneződését, tehát felveszi a harcot a nem kívánt pigmentfoltokkal is, valamint segít az apró ráncok eltüntetésében is, sőt, ha ez még nem lenne elég, a problémás bőrre is gyógyír, mivel segít a bőrpír, a pattanások és az apró bőrhibák csökkentésében is.

Olvasd el ezt is!
Ez a trükk feszesíti a bőrt és botox hatást nyújt

Nézzük, mit javasolnak a szakértők, milyen mennyiségben és milyen gyakran érdemes használni a retinolt?

Akár minden este használható, de a kezdetekkor érdemes hetente csak néhány alkalommal bevetni, és fokozatosan hozzászoktatni a bőrt a retinolhoz. A bőrgyógyászok szerint az a legjobb, ha eleinte alacsony koncentrációval kezdünk, és ügyelünk arra, hogy csak borsónyi mennyiséget vigyünk fel az egész arcra. Lassan tanácsos növelni a használat gyakoriságát, amint megbizonyosodtunk arról, hogy a bőrünk és a szervezetünk egyaránt jól tolerálja, javasolják a bőrgyógyászok. Bőrtípustól függően meglehet, hogy belekerül pár hétbe, mire a bőr hozzászokik a retinol rendszeres alkalmazásához, így mindenképp érdemes a fokozatos hozzászoktatás mellett dönteni, és eleinte csak heti két-három estével kezdeni.

Milyen mellékhatásokat tapasztalhatunk a retinol használata során?

A megkérdezett szakértők szerint ez nagyban függ a retinol használatának gyakoriságától, de a használt arcápoló szer erőssége és retinoltartalma is nagyban befolyásolja, hogy miként reagál rá a szervezet. A leggyakoribb tünetek közé tartozik az enyhe bőrpír, a hámlás, és a fokozott bőrérzékenység és szárazság leginkább a száj és a szem körül. Legdrasztikusabb esetben akár retinol égést is tapasztalhatunk, ami a bőr erőteljes kipirosodásához, és az égési sérüléshez hasonló tünetekhez vezet, ez azonban igen ritka, és a legtöbb esetben szinte senkinél nem okoz a retinol ilyen jellegű panaszokat. Természetesen ilyen esetben azonnal fel kell függeszteni a panaszt kiváltó termék alkalmazását, és célszerű a bőrt inkább hialuronsavat tartalmazó szerrel ápolni. Valamint nem szabad megfeledkezni a fényvédelemről sem, hiszen a a retinol érzékenyebbé teheti a bőrt a nap sugaraival szemben, akkor is, ha egyébként semmilyen kellemetlen mellékhatást nem vált ki a rendszeres alkalmazása.

A szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy a retinolos készítményeknél nagyon fontos a mennyiség, így sosem szabad egy mogyorónyi adagnál többet egyszerre felvinni az arcra, továbbá várandósok esetében javasolt a retinol alkalmazásának mellőzése.

Tudtad, hogy nem véletlen, az arcod éppen melyik részén alakulnak ki a ráncok? Ennek a jelentését a galériára kattintva megtudhatod!

Nézd meg a galériánkat - 7 kép
Erre utal az, hogy az arcodon hol vannak a legmélyebb ráncok