Konfekció: Megnyílt Oltai Kata second-hand boltja

2016. március 8.
Szerző:

Oltai Kata művészettörténész ruhatárának igényesen összeválogatott darabjait évek óta garázsvásárok, titkos turkálók vagy igazi kincseket rejtő bolhapiacokon találja meg. Hisz abban, hogy a régi ruháknak történetük, külön meséjük és személyiség formáló hatásuk van. Új, Konfekció nevű second-hand boltjában, amelyet Vida Vera programszervező barátnőjével most februárban nyitott, nem csak retró ruhák, és kiegészítők, de olyan alkalmi szettek is megtalálhatóak, amelyeket közösen alakítottak át.


Színes műanyag kiskatonákból nyaklánc, Duna-parti kavicsokból karkötők, megkopott női kabátból fényes testtáska, vagy épp majdnem kidobott magazinokból csinos ridikül. Az újrahasznosítás már régóta trend és világszerte jelen van mindennapi életünkben, nem véletlen hogy a B32 Galéria és Kultúrtér idei harmadik eseményére ezúttal olyan ipar- és kézműveseket hívott, akik munkáikkal elsősorban az újrahasznosításra fókuszálnak. Az sem véletlen hogy sokan ökotudatosan bolhapiacokon és az egyre jobban szaporodó garázsvásárokban találják meg az outfitjüknek megfelelő kellékeit.


Recycling/Upcycling (újrahasznosítás, felhasználás) manapság nem ismeretlen fogalmak. De míg az előbbi, a kidobásra ítélt holmit átalakítja, átszabja, addig a másik módszer a talált tárgy, ruha kiegészítő formáját meghagyja, és egyéb más módon, például festéssel, vagy akár szitanyomással varázsolja újjá.
Oltai Kata és Nagy Zsolt a Style Awardon


A dizájnvásáron mindkettőre jócskán lehet találni majd példát, hiszen a meghívott designerek rendkívül kreatív módon használjak környezetük „ruhatárát” és mindezt workshopokon is bemutatják az érdeklődőknek.
Oltai Kata művészettörténész (aki az InStyle Cycle Chic események műsorvezetője már évek óta) ruhatárának igényesen összeválogatott darabjait évek óta garázsvásárok, titkos turkálók vagy igazi kincseket rejtő bolhapiacokon találja meg. Hisz abban hogy a régi ruháknak történetük, külön meséjük és személyiség formáló hatásuk van. Új, Konfekció nevű second-hand boltjában, amelyet Vida Vera programszervező barátnőjével most februárban nyitott, nem csak retró ruhák, és kiegészítők, de olyan alkalmi szettek is megtalálhatóak, amelyeket közösen alakítottak át.


Miért fontos számodra a second hand vagy másképpen az ökotudatos öltözködés?


Egyrészt azért, mert a valódi konfekció gyártással szemben a végtelen lehetőséget képviselik. Nincs behatárolva alkami-hétköznapi, női-férfi, alsó-felső, és a többi szűkítő tényező, hanem szabadon lehet játszani bármivel, egy párnahuzattal is. Én mondjuk abból a generációból jövök, aki még a nagyszülei és szülei régi ruháit alakította át, mert a nyolcvanas évek vége-kilencvenes évek eleje itthon kimondottan ingerszegény volt. Meg pénzünk sem volt, szóval fércelgettük pelenkaöltéssel a ruhákat magunknak.

Mit jelent számodra az ökotudatosság?


Állatvédelmet, természetvédelmet mindenképp és mindenekelőtt. A húsról szeretnék leszokni, de néha nagyon kívánom. Ami az öltözködést vagy etikus divatot illeti, ott elsősorban a fast fashion márkák kerülését, de ezt sem lehet maradéktalanul.


Hogyan lehet személyiségformáló egy turkált ruha?


Nem a turkált jellegen van a hangsúly, bár kétségtelen, hogy a vadászat van akit adrenalinnal nyom tele, van akit pedig lelohaszt és tanácstalan lesz egy tömött boltban. Én imádom a tárgyakat, minél több, annál jobb! A tudatossághoz az is hozzátartozik, hogy az olyan készen kapott elveket, mint az alma vagy a villanypózna alak, a "kisfekete" mítosza, a must have jó farmer és blézer - lerázod. Egy ruha vagy öltözék attól működik, aki és ahogyan viseli, ahogy az illető mozog a világban, az attitűdje, az egyenes gerince. És itt nem feltéten a fizikai adottságra gondolok csupán.

A Konfekció egy letűnt kor világát idézi, de valójában örök retróban élünk, hogyan jött a név?


Semmiképp sem gondolom letűntnek! Egyrészt a Konfekcióban sok mai cucc is van, vagy olyan designer darabok, amelyeket mi alakítottunk át varrtunk meg. A lényeg az, hogy szabadon kezeljük ezeket a kategóriákat. Az persze egy fontos dolog, hogy a divat ciklikusságával és preskriptív jellegével szembe menjünk. De már ez is divatos.
A butiknyitás régi vágyam volt és teljesen illeszkedik abba, ami művészettörténészként vagy kurátorként érdekel: testtudatosság, öndefiníció, feminista- és kultúrakritika. Ezt mind gyakoroljuk majd ott is.

Mit gondolsz, miért szerethetik a designerek az újrahasznosítást mint módszert ?


Kézhez áll, hierarchiaellenes.

Újrahasznosítás - Ruhaprezentáció - Ökodesign címmel tematikus Mini Design Market nyílik március 12-én a B32 Galéria új közösségi piacán.



Fellépő Designerek


ArtKores (egyedi ékszerek), Aura (recycled bútor), Cirrhopprecycle (bizsuk újra), DVA Butik (design ruha), Infinity Paper Design (market + workshop), Irma és Emil Világa (gyerek-workshop), Konfekció (Oltai Kata és Vida Vera projektje), Licorice (upcycled ékszer), Lindabák (újrababák mindenből, ami régi), Madaboutlamp (found-object art), MEDENCE CSOPORT (re+concept) , PLASTENKA (táska-workshop), Random Varroda (Szabó Eszter és Tóvaj Rozi), ReCreativity (workshop), RMX Art Recycling (ékszerlabor), Verebet Design (fa-design)



Program


11.00-19.00 VÁSÁR ÉS WORKSHOP


17.00-19.00 RUHAPREZENTÁCIÓ


OLTAI KATA és VIDA VERA: ökodivat - film- bemutató



Szöveg: Kovács Gabriella, Fotó: Láng Péter