Így enyhítsd koronavírus-szorongásod

Forrás: Getty
2020. március 19.
Szerző: V. Zsófi

A fizikai egészségünkön túl a mentálissal is többet kell most foglalkoznunk, főleg ha esetleg kijárási tilalom miatt házi karanténba, és izolációba kerülsz.

Ahogy Európa- és világszerte egyre jobban terjed a járvány, néha nehéz nem pánikolni. De amennyire tudjuk, muszáj a valós fenyegettetséget nem tetőzni még plusz stresszel. (A szorongás nem csak a külsőnek tesz rosszat, de gyengíti az immunrendszert is, amiből profi kis ördögi gondolatkörbe lehet lovalni magunkat a vírus kapcsán.)

Szóval egyetértünk, a higgadtság rendkívül fontos most. Ezekkel a tippekkel azonban lélekben te is felülkerekedhetsz a helyzeten:

Bizonyosodj meg a tényekről

Ezekben a vészterhes időkben még fontosabb ellenőrizni, hogy honnan származik az információ. Ne dőlj be a kamuoldalak szenzációhajhász híreinek. Olvasd a hosszú évek óta elismert híroldalak cikkeit és csekkold, hogy egy bizonyos új információ máshol is megjelent-e. Magyarországon a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatait itt lehet követni. Ez pedig a WHO, az Egészségügyi Világszervezet angol nyelvű oldala.

Olvasd el ezt is!
Koronavírus: tedd vagy inkább ne tedd?

Találd meg, mit irányíthatsz

Sokunk számára a kontroll elvesztése a legijesztőbb, nem tudjuk a vírus ellen beoltatni magunkat, nem tudjuk mikor fog tetőzni és mikor lesz vége. Az egészben van egyfajta véletlenszerűség, amihez ilyen komoly dolgokban nem vagyunk hozzászokva. Ezért aztán tanácsos inkább arra fókuszálni, amit tudunk irányítani. Amint elkezdünk szorongani, végiggondolni, mi az, amit mi meg tudunk tenni. Emlékeztessük magunkat arra, hogy a járvány terjedésével kapcsolatban a két leghatékonyabb dolog a gyakori, alapos kézmosás és az, ha otthon maradunk, kizárólag halaszthatatlan okokból hagyjuk el azt. Ha pedig valamely tünetet (láz, nehéz légzés, száraz köhögés) észleljük magunkon, hívjuk fel telefonon a háziorvosunkat. Ezek a legpraktikusabb és többé kevésbé irányításunk alatt tartható lépések. Ha jelentkeznének rajtunk a tünetek, akkor pedig forduljunk ismét a biztos tények felé, ilyen például az is, hogy az emberek többsége enyhe tüneteket produkál a vírus lefolyása alatt.

Relaxáció

Előfordulhat persze, hogy a tények és praktikumok ismeretében is szorongani kezdünk. Ilyenkor jó ötlet relaxációs gyakorlatokat végezni, rengetegfélét találhatunk az interneten, de már a legalapabb hasi légzés és mélylégzés is sokat segíthet.


Bárhol el lehet végezni például azt a gyakorlatot melynek lényege négy másodpercen keresztül az orron át való belégzés, majd négy másodpercen keresztül a szájon való kilégzés, majd ezek felváltott ismétlése, ameddig szükséges.

A figyelemelterelés szintén hasznos, például, ha a kedvenc dalodat elkezded hangosan énekelni. (Használd ki a home office eme előnyét, ha már te is otthonról dolgozol!)

Sőt, naplót írni, vagy csak kiírni magadból a nap végén/elején a félelmeidet is sokat segíthet.

Olvasd el ezt is!
15 jel, hogy a stressz már árt neked

Beszéld vagy ne beszéld ki aggodalmaidat

Figyeld meg, hogy a szorongásod kötődik-e a járványról való beszélgetésekhez vagy éppen azok hiányához. Ha úgy érzed, hogy egyedül, némán mész bele a negatív spirálba, akkor inkább beszéld ki a félelmeidet egy hozzád közel álló személlyel. Ha viszont pont az ellenkezőjét tapasztalod magadon, azt, hogy a munkatársaid, szeretteid másról sem tudnak beszélni, mint a legfrissebb (ál)hírekről a betegséggel kapcsolatban és ez okoz nálad szorongást, kérd meg őket kedvesen, hogy a jelenlétedben szüneteltessék a témát. Jogodban áll megvédeni a lelki békédet.

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
Így készíts kézfertőtlenítőt házilag!