Ezt a három leggyakoribb hibát ne kövesd el lábemelés közben!

2019. augusztus 1.
Szerző: Insytle

Fontos, hogy amikor sportolunk, a gyakorlatokat a lehető legszabályosabban végezzük el. Erre azért kell figyelni, mert csak így fejtik ki azt a hatást, és így kapjuk azt az eredményt, amit szeretnénk. Sajnos azonban gyakran látni helytelenül kivitelezett gyakorlatokat, aminek több oka is lehet. Egyrészt a fáradtság, amikor annyira kimerültek vagyunk már, hogy képtelenek vagyunk jól megcsinálni a feladatot. Másrészt elképzelhető, hogy egyszerűen nem tudjuk, mi a helyes mód, mert soha senki nem mutatta meg nekünk, vagy nem korrigálta a rossz beidegződéseket.

A rosszul végzett gyakorlatok akár károsak is lehetnek

Talán szőrszálhasogatásnak tűnhet az „apró” részletekben elmerülni, de nem árt tudatosítani magadban, hogy ha nem szabályosan végzel egy-egy gyakorlatot az edzés során, akkor az akár sérülést is okozhat. Előfordulhat, hogy nem oda terhelsz, ahová kellene, vagy hogy megerőlteted a derekad, illetve egyéb testrészed. Az edzők sem passzióból javítanak ki, ha úgy látják, hogy rosszul csinálsz valamit, hanem azért, hogy a lehető legtöbb pozitív hatását élvezd az edzésnek.

A lábemelés pozitív hatásai

A lábemelésnek többféle formája létezik. Végezheted a földön fekve, függeszkedve, illetve ott van még a vízszintes lábemelés is. Mi most a függő lábemelést vesszük górcső alá, ami nemcsak a hasat, de a törzsizmot, az elülső fűrészizmot és a hátat is fejleszti. A lógás miatt pedig a kar, a váll és a fogás is erősödik, vagyis egy látszólag egyszerű, de mégis hatásos gyakorlatról van szó.

Persze ezeket a pozitív hatásokat csak akkor élvezheted, ha helyesen végzed el a gyakorlatokat, és nem követed el a három leggyakoribb hibát a függő lábemelés közben. Lássuk, hogy mik ezek!

1 hiba: amikor lendületből csinálod a lábemelést.

Ilyenkor ugyanis nem végzel valódi lábemelést, hiszen a munka nagy részét kiváltod a lendülettel. Igen, így sokkal könnyebb, de fontos, hogy a teljes mozgástartományban kontrolláld a mozgásod, és akkor se engedd el magad, amikor leereszted a lábad. Vagyis nem szabad hagyni, hogy egyszerűen „leessenek” a lábaid, hanem tudatosan engedd le őket.

2. hiba: amikor elengeded a feszítettséget.

Figyelj arra, hogy folyamatosan tartsd feszesen a hasfalad és a medencéd, és soha ne lógj csak úgy. Talán hallottál már az úgynevezett „hollow body” tartásról (ha nem, keress rá a neten!), és függő lábemelés során is ezt próbáld meg tartani.

3. hiba: nem dolgozik a felsőtest.

Igaz, hogy alapvetően lábemelésről van szó, de az is lényeges, hogy a felsőtested izmai is dolgozzanak. Ha aktiválod a lapockáidat és a vállövedet, akkor nem fogsz belengeni, ugyanakkor arra is figyelj, hogy a karod végig maradjon egyenes, vagyis ne hajlítsd be a könyököd, és ne segítsd ezzel a mozgást.

Ha ezeket a hibákat észreveszed magadon, akkor igyekezz kijavítani őket, különben nem dolgozik megfelelően a hasizmod, és nem éred el a gyakorlattal a célod.

Ehhez a gyakorlathoz kifejezetten javasolt kar és kéz ízületvédőt használni a SamanSport.hu jóvoltából.