„A töltőtollak Teslája”- így jellemzik a magyar tervező márkáját

Forrás: Etelburg
2019. október 10.
Szerző: Nóri

A világhírnév kapujában álló miskolci származású Megyeri Gábor formatervezőnek hamarosan útjára indul a saját márkájú töltőtolla, az Etelburg.

Megyeri Gábor formatervező Miskolcról indulva jutott el a világ vezető luxustollakat gyártó cégéhez, a Montblanc-hoz. Tervezett limitált kiadású tollat sportautóhoz is, most viszont a saját márkája, az Etelburg felépítésén dolgozik.

A kezdetek

Megyeri sok mindent kipróbált a filmezéstől a festészeten át a grafikáig, majd egy sikertelen MOME felvételi után elektronikus grafikusnak tanult egy szakközépiskolában, Fata Györgynél. Miután 2002-ben felvették a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemre, egyre erősödött benne a különleges, egyedi tollak iránti érdeklődés. Egy merész, bevállalós döntés után terveket, ötleteket küldött a Montblanc-nak, amely alig egy héttel később jelezte, hogy szeretné alkalmazni. A formatrevező a diplomamunkáját már Hamburgban fejezte be.

forrás: Montegrappa
Hemingway

Először a legendás Mark Twain-tollon dolgozott, az 1500 dolláros íróeszközön szimbólumok, utalások és az írót különböző ismertetőjegyein keresztül megidéző műalkotások láthatóak. Következett Ernest Hemingway, majd egy 3500 dolláros toll a Bugatti Chiron sportautóhoz.

forrás: Montegrappa

A kézírás megóvása

A tömegtermelésben gyártott tollak a tervező szemében alig különböznek a szívószálaktól, „környezetszennyező mihasznaságként” tekint rájuk, amelyek miatt nem kezeljük valódi értékként azt, amire általa képesek vagyunk: a kézírást.


A digitalizáció hatására általános jelenséggé vált a kézírás háttérbe szorulása, Németországban továbbra is kötelező a diákoknak töltőtollat használni. Egy finn kísérletből - amely 2016-ban azzal indult, hogy az általános iskolákból kivezetették a kézírás-oktatást - éppen az derült ki, hogy a tollhasználat billentyűkre cserélése oktatási problémákhoz vezethet. Kimutatták, hogy a gyerekek logikai fejlődése (illetve: bizonyos finom motoros mozgásra épülő képességeké) lelassulhat vagy visszafejlődhet.

A töltőtoll tervezés és gyártás ezért is különleges fontosságú Megyeri Gábor számára. Végeredményben erről szól az amerikai kereskedő által csak „A töltőtollak Teslája”-ként emlegetett készlet fejlesztése is.

Az Etelburg premierre készülő tollai mindenféle felhasználási módhoz (legyen az írás, festés, rajzolás vagy kalligráfia) professzionálisan és személyre szabhatóan alakítható. A háromévnyi fejlesztés része az a speciális tintatöltő állomás is, ami speciális színkeverést és tollba töltést tesz lehetővé. Az egész rendszer alapját egy mobilos labor-applikáció jelenti, aminek a segítségével - többek között - színminta vételezésre van lehetőség, amit képes 45 másodperc alatt kikeverni és a töltőtoll patronjába tölteni az asztali készülék.

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
Megyeri Gábor az Etelburggal megmutatná a kézírás helyét és fontosságát a digitalizált világban

Az Etelburg megalkotója bízik benne, hogy különleges fejlesztése kellő feltűnést kelt és figyelmet kap majd a piacon, és tovább bővítheti kollekcióját. Az Etelburg elnevezés - ami a magyarok eredettörténeti krónikáiban Attila népének várát jelzi - valójában a cég budapesti gyökereire és a tervezés és gyártás magyarországi megvalósítására utal, de mindez egyáltalán nem csak a tollakról szól.

Nézd meg a galériánkat - 12 kép
Különleges tollak világa
Tovább olvasok