Egy orvos elmagyarázta, miért hízhatnak gyorsabban azok, akik reggel zsírszegény joghurtot esznek

Forrás: Pexels
2023. augusztus 24.
Szerző: Bea

A joghurt valóban az egyik legegészségesebb étel, hiszen amellett, hogy kiváló fehérjeforrás és probiotikumokban gazdag, támogatja az emésztést, és még laktató választás akár reggelire, uzsonnára, vagy épp vacsorára is. Ráadásul hamar eltelít, így növeli a jóllakottság érzését és hozzájárul a fogyáshoz, vagy a testsúly megőrzéséhez. Azonban nem minden joghurt egyforma.

Táplálkozási szakértők egybehangzó véleménye, hogy a görög joghurt valóban az egyik, ha nem a legjobb kiegészítője az egészséges fogyókúrás étrendnek, azonban a szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy léteznek más joghurtvariációk, amelyek még a legnagyobb jóindulattal sem nevezhetők egészségtudatos választásnak, pláne, ha a fogyás az elsődleges cél. Megdöbbentő módon például az alacsony zsírtartalmú joghurtok is károsak lehetnek a fogyókúra sikere szempontjából, mivel a gyártók legtöbbször, amikor a joghurt készítése során a zsírt eltávolítják, hogy csökkentsék annak kalóriatartalmát, általában sajnos cukrot adnak hozzá az íz fokozása érdekében. Erről nemrég egy interjúban is beszélt a neves amerikai dietetikus, Lisa Richards, aki elmondta, hogy önmagában egy zsírszegény joghurt nem lesz diétás táplálék, főleg, ha hozzáadott cukrot is tartalmaz, ami ráadásul növeli az inzulinrezisztencia, és egyéb egészségügyi problémák kockázatát:
„Hiába a joghurt az egészséges táplálkozás egyik alapanyaga, az eddigi tanulmányok szerint kizárólag a natúr görög joghurtról állíthatjuk, hogy valóban segíthet a testsúly szabályozásában. Amiatt is szuper választás, mert támogatja az egészséges anyagcserét, így a kiegyensúlyozott emésztési folyamatokat is” - hívta fel a figyelmet a táplálkozási szakértő, aki arról is beszélt, hogy a gyümölcsjoghurtok, a magas hozzáadott cukortartalmuk által nem nevezhetők diétabarát választásnak, mivel átlagosan egy 250 gr-os poharas joghurtban közel 30 gr cukor található, ami rengeteg felesleges kalóriát is jelent. „A joghurt tápláló élelmiszer, jó fehérje-, kalcium- és probiotikum forrás, így javaslom, hogy bátran fogyasszuk, ám az egészséges és kiegyensúlyozott étrend érdekében kerüljük a cukros változatokat” - javasolja a a Candida-diéta megalkotója, aki azt is hangsúlyozza, hogy érdemes a doboz csomagolásán lévő címkét ellenőrizni, és olyan joghurtokat választani, amelyekben kevés a hozzáadott cukor és a mesterséges összetevő. Helyette ízesítsük friss, vagy fagyasztott gyümölcsökkel, magvakkal, esetleg juharsziruppal, vagy mézzel.

Most pedig íme néhány táplálkozási tévhit, amit ideje végleg elfelejtened!

Nézd meg a galériánkat - 10 kép
Táplálkozási tévhitek, amelyeket jobb, ha elfelejtesz