Perceptual Thinkers: Divattal az autizmussal élőkért

2015. december 10.
Szerző:

Született egy projekt, Perceptual Thinkers néven, amely a divat eszközeivel akar egy nagyon intim témát közelebb hozni a nagyközönséghez: az autizmust. Szerzőnk, Fülöp Luca a projekt megálmodójával, Szalkai Danival beszélgetett.


Szalkai Dani a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végzett, diplomamunkájaként jött létre az a hat darabból álló ruhakollekció, amelyet az autizmussal élő emberek világa inspirált. Érdeklődése a téma iránt egészen személyes jellegű: testvére is autista és egy miskolci lakóotthonban él.
Danit már egészen kiskora óta foglalkoztatja ez a világ, hiszen bátyjával megélte az autizmus nehézségeit és ezáltal közel került azoknak az embereknek a közösségéhez, akik ezzel a problémával élik életüket.


Amikor elkezdte az egyetemet, rájött, hogy a dizájn eszközeivel nagyon sokat tud tenni a testvéréért és a hozzá hasonló életet élő emberekért. Civil aktivistaként a Miskolci Autista Alapítványnál tevékenykedett - és tevékenykedik jelenleg is- és tervezői vonalon szintén elkezdett ezzel a témával foglalkozni.


“Nagyon sok lehetőség van arra, hogy ezeket az embereket támogassuk. A textil, az öltözék pedig az egyik legrugalmasabb, legintimebb és leghatásosabb eszköz erre.”
Ez az eszköz pedig minden tervező számára rendelkezésre áll és Dani szerint már az is nagy előrelépés a divatvilágban, ha csak töredékeiben megjelennek szociális problémák egy-egy dizájner kollekciójában. Azt reméli, hogy a jövőben minél többször látunk majd erre példát és nagy szerepe lesz ezeknek az intim és sokszor tabunak számító témáknak.


Az általa tervezett ruhák küldetése sem csak az, hogy az autizmusban érintett embereket szólítsa meg, hanem, hogy minél szélesebb közönséghez juttassa el ennek a problémának a felvetését, bárki számára hordható darabok segítségével. Vagyis, hogy ezek az egészségügybe vagy a gyógypedagógiába beillesztés mellett, a divatimádok szekrényében is elférjenek.
“ A cél egy jól feldúsított, sokrétű, színes, izgalmas kollekció kidolgozása, amik piacképesek divatbemutatókra is és concept store-okban is eladhatóak lennének.”

Bár Dani félt attól, hogy ez a projekt túl érzékenyen érintheti az emberek egy részét, eddig mégis kizárólag pozitív visszajelzéseket kapott, ami még inkább ösztönzi arra, hogy folytassa a jelenlegi mikrokollekció bővítését. Nagy büszkeség számára, hogy idén ő nyerte a Magyar Formatervezési Díjat, ami szintén mutatja a projekt sikerességét.

AXENTE VANESSA KISHÚGÁVAL ÁLLT MODELLT A JÓ CÉL ÉRDEKÉBEN - KATTINTS!