Az ok, amiért az orvosok szeretnék, hogy kerüld a kávét a menstruációd alatt - nem is gondolnád, milyen problémákat okozhat!

Forrás: Tamara Bellis/Unplash
2023. augusztus 13.
Szerző: Ujvári Viki

Sokunk számára egy reggeli koffeingazdag kávé hangulatjavító erővel bír, de azt már kevesen tudjuk, hogy a menstruáció előtt vagy alatt pont az ellenkező hatást válthatja ki.

A legtöbb felnőtt számára a kávé nem csak a reggeli rutin része, hanem egyfajta mentőöv is a nap átvészeléséhez. Az azonban régóta ismert tény, hogy a túl sok koffein negatívan hat a testi- és lelki egészségünkre.
Ez az élénkítő hatású alkaloid ugyanis befolyásolja az idegrendszert, a gyomor-bélrendszert, a hormonháztartást illetve a szív- és érrendszert is. Ennek fényében pedig nem meglepő, hogy a kávé és a benne lévő koffein erősen manipulálja a havi ciklust is. A szakértők szerint, ha sűrűn küzdesz a PMS különböző tüneteivel, akkor érdemes kerülni ezen imádott fekete nedűt a menstruáció előtt és alatt, ugyanis sajnos nemcsak a hasfájást fokozza de a depresszív hangulatot is.
„A koffein növeli a kortizol stresszhormont, azaz a küzdj vagy menekülj hormon szintjét, amely stresszes helyzetekben szabadul fel. Erre válaszul a szervezet először glükózt, majd inzulint küld a vérbe. Ez vércukor-ingadozáshoz vezet, ami nemcsak hangulati ingadozásokat, fáradtságot és fejfájást okoz, hanem felerősíti PMS tipikus tüneteit is” - mondja a szakértő. Majd hozzáteszi: „A nők és a menstruáló nők érzékenyebben reagálnak a vércukorszint-ingadozásokra, különösen a luteális fázisban, azaz az ovuláció utáni és a menstruáció előtti időszakban, ennek oka a megnövekedett progeszteronszintben keresendő”. Emiatt azt javasolja, hogy érdemes a koffeint kerülni menstruáció előtt és alatt. Ha az inzulinszintünk ingatag, az befolyásolhatja az ösztrogén, a progeszteron és a tesztoszteron hormonokat is. Ebből kifolyólag nemcsak a depresszív hangulat kerülhet rosszabb és mélyebb minőségbe a menstruáció előtt, de maga a vérzés és így a fájdalom is erősebb lehet.

Milyen alternatívák működhetnek?

A súlyos PMS-tünetektől és erős vérzéstől szenvedők tehát mindenképpen jobb, ha kerülik a koffeines italokat a ciklus második felében, helyette érdemes inkább gyógyteákat fogyasztaniuk. A citromfű, a málnalevél, a zöldzab és a palástfű enyhítik a PMS tüneteit, és ellensúlyozzák a hangulatingadozásokat, a szorongást és a fejfájást. Akik pedig nem annyira rajonganak a teákért, azoknak érdemes kipróbálni az aranytej vagy a pitypang kávét. Még ezen mellékhatások ellenére sem tudsz lemondani kedvenc reggeli italodról? A szakember szerint, ha figyelsz arra, hogy ne éhgyomorral add át magad a kihagyhatatlan reggeli rutinodnak, akkor ez talán jó megoldás lehet: „Már ott is nagy a különbség mérhető, hogy hogyan és mikor iszunk kávét. A reggeli eszpresszó vagy a feketekávé éhgyomorra a kortizolszint extrém ugrásához vezet, mivel a kortizolszintünk reggel egyébként is magasabb, pontosan azért, hogy könnyebben felébredjünk. A szervezet számára a kávé extra stresszt jelent. Ezért jobb a kávét a nehezebb napokon tejjel magas fehérjetartalmú növényi tejjel inni, egy magas fehérjetartalmú reggeli után”.

Vannak kérdések, amik régóta foglalkoztatnak a menstruációddal kapcsolatban? Könnyen lehet, hogy galériánkban választ találsz rá!

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
5 kínos kérdés a menstruációtól - nőgyógyászok válaszolták meg őket!