Számolj le az előítéleteiddel! Normcore - akadálymentes divat kiállítás mindent megváltoztat, amit eddig az öltözködésről gondoltál

Forrás: MOME Transfer lab.
2018. június 1.
Szerző: Kálmán Zsófi

Egy egyedülálló kezdeményezés tanúja lehetetsz ebben a hónapban Budapesten. Moholy-Nagy Művészeti Egyetem kutatólaborja, a MOME TransferLab Normcore - akadálymentes divat című kiállítása olyasvalami, amiről éremes beszélni! És látni!

A „Normcore” a kortárs divatelmélet kifejezése, mely a végletesen egyszerű, szélsőségesen „normális” öltözködés eszköztárát írja le. De vajon létezik-e normális test? Mi a normális? Meddig terjed a felelősségünk abban, ahogy ezeket a fogalmakat a társadalom formálja? Annyi bizonyos, hogy a ruhatervezésnek óriási szerepe, kommunikációs feladata és lehetősége van e párbeszéd alakításában.

Az úgynevezett „egészséges test” csupán egy mesterséges kép, amely a fogyatékosságot a normálistól eltérőnek jelöli. Miközben a fogyatékosság nem betegség, hanem állapot, ami azon környezeti és szociális akadályok következménye, melyeket a többségi társadalom állít fel. Fogyatékkal élünk olyankor is, amikor bármilyen átmeneti vagy időskori fizikai állapot miatt elesünk olyan lehetőségektől, amelyek a társadalom minden tagját megilletik. Ezek a helyzetek sokszor a minket körülvevő tervezett környezetből adódnak, tehát emberi döntések eredményei. Egy ilyen felelős döntés többek között a divattervezés is.

Ezen a gondolatmeneten indult el a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem kutatólaborja, a MOME TransferLab, és készítette el Normcore - akadálymentes divat című kiállítását. A tárlat olyan divatterveket mutat be, melyek az érintettek számára, az ő aktív részvételükkel készültek. A végtaghiányos, kerekesszékes együttműködők személyes igényeire szabott ruhák teljes mértékben funkcionális, viselhető darabok. Létük a fogyatékossággal kapcsolatos előítéleteinket kérdőjelezik meg.

Pillants bele galérinkában a Normcore - akadálymentes divat kiállításba!

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
Normcore - akadálymentes divat kiállítás

A tárlat az érintett modelleket szerepeltető divatfotókkal szeretné megmutatni, mi történik akkor, ha a ruhatervezés valódi igényeket követ, és jelentésteli gesztusokkal beszél a viselőjéről. A divatfotókat skiccek, videóinterjúk és alkotói állásfoglalások kísérik, hogy az érdeklődő minél teljesebb képet kapjon a tervezési folyamatról.

A 2018. június 10-ig, 10 és 20 óra között látogatható tárlat aktív kísérőprogramokat is kínál az érdeklődőknek az Allee-ban - még több részletért kattints ide!