Ez a 3D nyomtatott melltartó a legjobb, amit egy ráktúlélő viselhet

Forrás: Lexus
2019. május 1.
Szerző: Orsi

Hogy jön a csipkeverés 16. századi technikája a 21. századi 3D nyomtatáshoz és a mellráktúlélőkhöz? Úgy, hogy a 7. Lexus Design Award megható és zseniális, győztes pályamunkája ezt a hármat ötvözi.

A Milánói Design Héten a Lexus is képviseltette magát, de nemcsak autóipari innovációikkal és megoldásaikkal, illetve installációjukkal, hanem immár hetedik alkalommal a Lexus Design Award nevű díjátadóval is. Az autóóriás cég eme projektjének nincs köze a négykerekű járművekhez: a design for better tomorrow (design egy jobb holnapért) szlogennel futó pályázatra minden évben olyan fiatal tervezők és feltalálók jelentkezhetnek, akik a legújabb technológiai újításokat az emberek mindennapi életének megreformálására képesek felhasználni.

65 országból 1548 pályamű érkezett, amelyből 6-ot választott ki a zsűri a döntőbe. A nagydíjat végül Lisa Marks ipari formatervező algoritmikus csipke melltartója nyerte, amely különleges 3D technológiával készül testre szabottan, masztektómián (melleltávolítás) átesett nők számára.

forrás: Lexus
Az optikai csalódás miatt semmi sem tűnik fel, pedig ennek a bábunak hiányzik a bal melle.

„A módszeremmel létrehozott melltartók teljesen testre szabhatóak - mesélte projektjéről Lisa. - Ez pedig jó hír a mellrákot leküzdő nők számára: 50 százalékuk ugyanis sohasem végeztet rekonstrukciós műtétet, ehelyett nehéz és sokszor zavaró külső protéziseket használnak. Ráadásul a sebhelyek nagyon érzékenyek, így sokszor szóba sem jöhet például a merevítős melltartó használata. Ha pedig valami olyasmit kell a testünkre erőltetni, ami kényelmetlen, vagy nem illeszkedik jól, azt idővel az ember önbizalma is megérzi.”

forrás: Lexus
Lisa Marksnak Yoshihiro Sawa, a Lexus International elnöke adta át a Lexus design nagydíját.

"Amikor az algoritmusokról beszélünk, többnyire a számítógépekre és high-tech iparágakra gondolunk. Pedig a textilipar volt az, ahol a 19. században elsőként alkalmazták az algoritmusokat, hogy a szövés ismétlődő mintázatával új meg új, tetszetős textileket készíthessenek." - mondta John Maeda dizájner és technológus, zsűritag.

Nézd meg a galériánkat - 6 kép
Celebek, akik masztektómián estek át

Ezért fontos a szűrővizsgálat!

Nemcsak a mellrák szedi egyre több áldozatát. A petefészekrák az ötödik leghalálosabb rák a nők körében, és bár korábban leginkább 60 éves kor fölött diagnosztizálták, egyre több a 20-30 éves(!!!), aki szintén ezzel kell szembe nézzen. Nem győzzük eleget hangsúlyozni az évenkénti nőgyógyászati szűrővizsgálat fontosságát, hiszen életkortól függetlenül megtámadhat a betegség!

Nézd meg a galériánkat - 8 kép
Akiknek eltávolították a petefészkét

A mellekkel természetesen kevésbé rossz dolgok is történnek, és ezek közül sajnos szinte mind elkerülhetetlen.

Tovább olvasok