Kettesben Mona Lisával - Újranyitott a Louvre

Forrás: Getty
2020. július 6.
Szerző: InStyle

Leonardo da Vinci sokak várakozásával ellentétben viszonylag aprócska festményét ezentúl intimebb körülmények között tekinthetjük meg.

Több mint három hónap után, mától újra fogad látogatókat a világ egyik leglátogatottabb múzeuma, a párizsi Louvre, ahol ezentúl legfeljebb két látogató tekintheti meg Mona Lisa mosolyát ‒ ez korábban elképzelhetetlen lett volna.

A Szajna jobb oldalán található művészeti szentélyt a világjárvány előtt naponta átlagosan 15.000 műkedvelő, főként turista kereste fel, akik heves harcot vívtak egy közös „Mona Lisa szelfiért”. Mostantól azonban kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy ez ne így legyen az egészség védelme, és persze a személyes látogatói élmény biztosítása érdekében.


Kit ábrázol Mona Lisa portréja?

A Louvre történészei szerint egy firenzei textilkereskedő felesége, Lisa Gherardini látható a festményen, míg mások szerint valójában Lisa del Giocondo, Gherardini sógornőjét festette le az itáliai polihisztor. De akadnak kutatók, akik szerint da Vinci nőiesített önarcképe ez a festmény, amivel palástolt homoszexualitását kívánta megjeleníteni.

forrás: Getty
Mona Lisa ma is inspirálja a divatházakat

Leonardo da Vinci - sokak várakozásával ellentétben viszonylag kicsi - 53×77 cm-es mesterműve előtt innentől kezdve a padlóra festett narancssárga körök jelzik, hogy pontosan hol lehet megállni és közös képet készíteni az alkotással, amelyet Napóleon uralkodása alatt a hálószobájában őrzött.

A világjárvány veszélye miatt elrendelt egészségügyi szabályok értelmében a Louvre több pontján kézfertőtlenítőket helyeztek ki, a tizenegy évesnél idősebb látogatók számára kötelező a maszk viselése, valamint kizárólag előzetes online bejelentkezés útján, előre meghatározott időpontban tekinthetik meg a múzeum kincseit.

Mona Lisa ma is inspirálja az alkotóművészeket. Jodie Foster a közelmúltban csapott le a festmény kalandos történetének alapjául szolgáló mű – Seymour Reit: A nap, amikor ellopták a Mona Lisát – megfilmesítési jogaira. A mű világhírnevéhez ugyanis az a botrányos eset is hozzájárult, amikor három olasz munkás laza eleganciával leemelte a falról és ellopta a múzeumból (1911), ami 28 órán át nem tűnt fel senkinek, majd ahogy jelentették, hirtelen megismerte az egész világ.

Nézd meg a galériánkat - 5 kép
A legérdekesebb Mona Lisa másolatok