Hideg vagy meleg? Melyik a legjobb fájdalomcsillapító?

2019. augusztus 15.
Szerző: InStyle

Manapság egyre divatosabb a természetes fájdalomcsillapítók után nyúlni sérülés, gyulladás, betegség esetén. Az egyik legismertebb fájdaloműző technika a borogatás. A fagyasztott zöldborsó vagy a meleg sópárna alkalmazása már évtizedek óta beletartozik a háziasszonyok fegyvertárába. Lássuk, mikor érdemes a hideg és mikor a meleg erejét hasznosítani.

Krónikus fájdalmakra: meleg borogatás

Ahhoz, hogy eldönthesse, hideg vagy meleg borogatást kell-e alkalmazni, meg kell ismerni a fájdalom okát. Ha valamilyen friss sérülést szeretnénk ellátni, a fájdalmat általában két dolog okozza. A megsérült hajszálereken át a vér a szövetek közé jut, megfeszítve azokat. Ezzel párhuzamosan a szervezetünk immunválaszt indít a sérülés kijavítására, így lokális gyulladás lép fel.

Más a helyzet, ha a fájdalmas panaszok régóta fennállnak. Ilyenkor általában az izmok görcsössége okoz problémát. Végtagfájdalom esetén vagy egy régi sérülés kiújulásakor például sokszor amiatt erősödnek a bántalmak, mert a sérült testrészt nem merjük terhelni. A rendellenes tartás miatt az izmok görcsössé és ezzel fájdalmassá válnak. Így fordulhat elő például, hogy egy térdsérülés után a derékban, csípőben is fájdalmat érezhet.

A meleg ilyenkor ellazítja az izmokat, kitágítja az ereket, és egy kicsit a beteg lelkét is megnyugtatja. A meleg borogatás használata viszont kíván egy kis gyakorlatot, hogy megelőzzük a sérüléseket. Érdemes valamilyen speciális eszközt beszerezni hozzá. Az Értéksziget Webáruháznál kapható cseresznyemag párna például nagyon könnyen használható és jól tisztán tartható.

Természetes fájdalomcsillapító: a hideg

A hideg borogatás azonnali, gyors segítségként alkalmazható a hirtelen fellépő gyulladás, viszketés esetén. Rándulásos, véraláfutásos sérülések keletkezésekor fontos minél előbb megkezdeni a sebesült testrész hűtését. Léteznek biztonságosan használható orvostechnikai eszközök, „jégspray-k” is, de a hideg folyó víz is remek elsősegélynyújtó eszköz lehet.

A sebesült, gyulladt testrészre hosszabb távon is lehet hideg terápiát alkalmazni. Csavarjon törölközőbe fagyasztott zöldborsót, jégakkut vagy akár mélyhűtött zacskós

tejet! Helyezze a csillapítandó területre, és tartsa ott legfeljebb 10 percig! 20 perc szünet után ismételje meg a kezelést!

A hidegterápia alkalmazásakor fontos szünetet tartani. Ha a test túl sokáig vagy túl közvetlenül érintkezik a borogatással, akkor könnyen fagyásos sérülés keletkezhet, ez pedig számos további bonyodalomhoz vezet.

A hideg összehúzza az ereket és csökkenti a sejtek aktivitását. A népnyelv ezt úgy mondja, „lehúzza a gyulladást”, vagyis megszünteti a pirosságot és a duzzanatot.

A természetes fájdalomcsillapítás a hideg és a meleg erejével feleslegessé teheti a gyógyszerek alkalmazását. A nehezebb időszakokban ezzel elkerülhető a szervezet további terhelése, mellékhatások okozása.