Ha hagyod a levegőn megszáradni a hajad, több kárt okoz, mintha hajszárítóval csinálnád? A szakértő válaszol

Forrás: Unsplash/Theme Photos
2023. augusztus 4.
Szerző: Kata

Fogadjunk, hogy egészen eddig azt hitted, jót teszel, ha hidegfokozaton szárítod a hajadat!

Mondhatni már ősidők óta kitart az a vélekedés, amely azt mondja, minél forróbb levegővel formázod a hajad és minél gyakrabban, annál jobban károsodnak a hajszálak és a fejbőr. Emiatt alakult ki az a trend, hogy sokan a hajszárítójuk hideglevegős funkciójával szárítják a hajukat hajmosás után, abban reménykedve, így egészségesebb marad a hajkoronájuk. Ugyanakkor a mesterfodrász szerint ez nem biztos jó megoldás, sőt, talán több kár származhat belőle, mint előny.

Hajszárítás: melyik árt jobban, a hideg vagy a meleg levegő?

Erről az egészről senki nem beszélt, míg meg nem jelent 2022-ben a TikTok-on Scarlett Rocourt, egy neves hajápoló márka vezérigazgatója és azt nem mondta egy videóban, hogy a hideglevegős szárítás többet árt, mint a forrólevegős. A nő állításai egy koreai tanulmányból származnak, ennek lényege az volt, hogy orvosok azt tesztelték, hogyan reagál a hajszerkezet a különböző hőmérsékletű szárításra. Öt különböző csoport volt, különböző hőfokokkal, illetve az sem volt egyforma, milyen távolságról szárították a résztvevők haját.

Az eredmények szerint a hajszárító minden hőmérsékleten roncsolja valamennyire a hajat, viszont amennyiben legalább 15 centire tartjuk a fejünktől, ezt a hatást némiképp mérsékelhetjük. A tudósok hozzátették, a hideg levegővel vagy szobahőmérsékleten való "hagyom megszáradni" módon történő szárításnak valóban vannak hátrányai. Az egyik ilyen, hogy míg a hő a hajszál külső rétegében tesz kárt, a szobahőmérsékletű levegő a belsőt roncsolja, ami hosszabb távon jobban gyengíti a hajat, mint a forrólevegős módszer.
A szobahőmérsékleten történő szárítás akkor a legegészségtelenebb, ha gyakran éri víz a hajadat, ugyanis a hajszálak minden hajmosáskor megduzzadnak egy kicsit, ami sérülékenyebbé teszi őket.

A mesterfodrászok mindezt még azzal egészítették ki az amerikai Instyle magazin kérdésére, hogy a legjobb, ha a nedves hajadat a lehető legkevésbé fésülöd, mert ebben az állapotában extra könnyen szakad, töredezik, sérül. Illetve az sem jó, ha túl sokáig marad vizes, a nedves közeg sajnos kedvez a baktériumok és gombák megtelepedésének, így fertőzés lehet a dolog vége.

Hozzátették, nyugodtan lehet hajszárítót használni, ám arra kell ügyelni, hogy olyan típust válassz, aminek legalább három fokozata van, vagyis hideglevegős, meleg, illetve forró. Mondanunk sem kell, a középső beállítás a leginkább ajánlott.

Nem csak a hajszárítás, a hajformázás közben is belefuthatsz néhány bakiba, ami előnytelenné teszi frizurádat - a galériában a mesterfodrászok segítenek tippjeikkel, és azt is elmondják, mi a legnagyobb hiba a hajszárító használata közben!

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
4 hajformázási hiba a sztárok kedvenc mesterfodrásza szerint

Tudtad, hogy az is okozhatja a hajhullásod, hogy nem megfelelő hajápoló termékeket viszel fel a hajadra és fejbőrödre? A galériából kiderül, mit érdemes elkerülni!

Nézd meg a galériánkat - 4 kép
Hajhullást okozó hajápolási összetevők, amelyektől érdemes távol tartani magad