Fenntartható szépségipar? Vörös Tamás, profi fodrásszal beszélgettünk

2019. július 9.
Szerző: Móni

Tamás évek óta dolgozik a L'Oréal profi csapatában, első kézből tapasztalja, hogy a munkájuk milyen hatással van a környzetre. Trendekről, lehetőségekről és felelősségvállalásról kérdeztük.

A szépségiparra hatalmas felelősség hárul a környezettudatosság terén. Profi fodrászként mint tapasztalsz, hogy lehet változást indikálni a szakmában?

Az első dolog, ami eszembe jut a környezettudatosság kapcsán, az nem más, mint a tudatos felelősség vállalás. A kettő egymás nélkül nem létezhet. Azt gondolom, hogy ezek a szavak segítenek nekünk abban, hogy olyan mindannyiunk számára nemes célokat kezdjünk el szem előtt tartani, mint a fenntarthatóság és a környezetvédelem.

Örülök, hogy a L’Oréalhoz hasonlóan egyre több világmárka köteleződik el a környezettudatosság és a fenntarthatóság mellett. A “zöld” trend már nem csak divatos, hanem uralkodó életformává kezd válni. A nagy cégek mellett, a háztartások is egyre több felelősséget vállalnak egy élhetőbb jövő reményében. Tudom, hogy az igazi változáshoz mi kellünk. Hiszem, hogy kellő odafigyeléssel és a rossz szokásaink tudatos elhagyásával képesek leszünk megtenni a szükséges lépéseket egy zöldebb holnapért.

Amennyiben elhatároztuk magunkat és hajlandóak vagyunk tenni a jó ügy érdekében, úgy nincs más hátra, mint újraértelmezni a szokásainkat és változtatni azokon, amelyek kevésbé hasznosak.

Van egy mondás, amit megpróbálok a hétköznapjaimba is beépíteni:

az emberek megváltoztatásának nem a legjobb módja a példamutatás, hanem az egyetlen

-

Fodrászként sok-sok emberrel kerülünk kapcsolatba, elég, ha csak arra gondolunk, hány vendégünkkel találkozunk egy héten, ilyenkor lehetőségünk nyílik rá, hogy példát mutassunk, amivel segítheünk nekik változtatni és változni. Hiszem, hogy a szépségiparban dolgozó szakemberek számára nagyon sok mindent képes befolyásolni a márkáktól származó példamutatás. A L’Oréal esetében ez kiemelten igaz.

Ha csak a saját munkafolyamataidat nézed, mi az amiben próbálsz figyelni a környezetvédelemre?

Egy fodrásznak számos lehetősége van, hogy munkája során odafigyelhessen a környezetvédelemre. Elég, pár apró változás a megszokott rutinunkban. A hajmosások alkalmával a szalonban mindig a nagy, technikai kiszerelésű samponokat, és ápolókat használjuk, hiszen így sokkal kevesebb műanyag szemetet termelünk, mintha a kisebb kiszereléseket választanánk. Fontos odafigyelnünk a vízhasználatra, hiszen fölöslegesen, nagy mennyiségben pazarolni az édes vízkészleteinket felelőtlen dolog. Ennek elkerülése érdekében használhatunk különböző víztakarékos zuhanyfejeket, vagy már az is elegendő, ha holnaptól csak félig nyitjuk ki a csapot. A hajmosás után én újrahasznosítható papír törölközőt szoktam használni, amit felelős erdőgazdálkodásból származó papírból készítenek –egy a közelmúltban végzett kutatás során megállapításra került, hogy a papír törölközők használata sokkal kisebb ökológiai lábnyomot hagy maga mögött, mint a normál törölközők használata, és az azokhoz tartozó tisztítási folyamatok során szükséges további anyagok felhasználása-. L’ORÉAL-os fodrászként lehetőségünk van a vendégeink számára olyan innovatív szolgáltatásokat elérhetővé tenni, mint például a Botanēa termékcsaládunkkal való hajfestés. A Botanēa 100% tiszta, természetes, növényi alapú hajfesték, ami újrahasznosított csomagolásban érkezik a szalonokba, és fenntartható gazdálkodásból származik. A Botaneával történő hajfestés során 74%-kal kevesebb szemét keletkezik, mint egy klasszikus hajfestés során, ez annak köszönhető, hogy a növényi porok, újrahasznosított papír csomagolásban érkeznek a fodrászokhoz, akik 50%-ban újrahasznosított tároló edényekbe helyezik azokat, amíg felhasználásra nem kerülnek. A festés után, azért, hogy hűek maradjunk a természetességhez, és ne térjünk le a fenntarthatóság útjáról, a Botanēa használatát a Source Essentielle termékekkel kötjük össze, hiszen a L’ORÉAL Professionnel hajápoló termékcsaládja szintén újratölthető, újrahasznosítható csomagolásban, fenntartható gazdálkodásokból származó, természetes alapanyagokból készült.

Azt gondolom, hogy ezek apró dolgok, de együtt képesek számokban is kifejezhető eredményeket elérni.

Milyen trendek/ törekvések azok, amik fodrászként legkönnyebben beépíthetőek?

A mindennapos munka során is mindig figyelünk arra az irodában, hogy szelektíven gyűjtsük a hulladékot. Fontos, hogy a szalonokban is ismerjék a szelektív hulladékgyűjtés szabályait, és annak megfelelően használják a gyűjtőket. Új termékbevezetéseink csomagolása már újrahasznosított műanyagból készül, és szelektíven gyűjthető. Vannak újratölthető flakonjaink, illetve olyanok is, amelyek helygazdaságosabban szállítható és tárolható csomagolással rendelkeznek.

A L’Oréal nemzetközi szinten milyen fenntarthatósági törekvései a legbüszkébb?

A L’Oréal nemzetközi szinten rengeteg sikert könyvelhet el a fenntarthatóság terén; nagyon büszkék vagyunk rá, hogy egyedüli vállalatként a világon három egymást követő évben a legjobb minősítést kapta az erdők védelme, a klímavédelem és a vízgazdálkodás területén is. A L’Oréal első száraz gyára a spanyolországi Burgosban található, itt gyártják a L’Oréal Professionnel termékeket is. A L’Oréal kifejlesztett egy termékértékelő eszközt is (SPOT), amellyel minden új bevezetésünk környezeti és társadalmi hatásait mérik, ennek köszönhetően új vagy megújult termékeink 79%-a rendelkezik fenntarthatóbb profillal. Emellett a L’Oréal régóta kutatja, hogyan oldható meg a sampon lemosása kevesebb vízzel, tavaly egy svájci start-uppal, a Gjosaval együttműködésben bemutattak egy víztakarékos zuhanyrózsa prototípust, amellyel az általában szükséges 8 liter helyett 1,5 liter vízzel is lemosható a sampon.