Érdekességek a 2D animáció kapcsán

Forrás: Photo by JOSHUA COLEMAN on Unsplash
2019. november 18.
Szerző: InStyle

A 2D animáció segítségével készült animációs filmek ismertebbek a számunkra, mint azt elsőre feltételeznénk. Számtalan Disney klasszikus, valamint híres televíziós produkció köthető össze ugyanis ezzel a módszerrel.

Nemcsak a technika speciális módszertana, hanem a készítésének menete is számos olyan érdekességet hordoz magában, amelyekről mindenképp érdemes ejtenünk néhány szót.

Rövid bejegyzésünkben ismertetjük a 2D animáció jelentését, bemutatjuk a készítésének menetét, emellett pedig mindenki által ismert konkrét példákat is mutatunk vele kapcsolatban.

A 2D animáció jelentése

A 2D animáció és a stop motion technika között felfedezhetők hasonlóságok, elvégre mindkét megoldásnál egymás utáni kisebb részletekről képeket kell mutatni annak érdekében, hogy a mozdulatsor végül értelmezhetővé váljon.

A rajzok tehát egymást követik, és csak nagyon picit térnek el. A megjelenítés egy kétdimenziós térben történik, a fókusz pedig a karakterek és a hátterek megrajzolásán van. Az alkotók részéről fontos a kreativitás és az ügyesség, mert az ábrák megjelenítése kézzel történik.

Napjainkban már korszerű számítógépes szoftverek segítik mind a rajzolást, mind pedig a képek összeszerkesztését is.

A 2D animáció készítésének menete

A folyamat a pre-production fázissal veszi kezdetét, ami a tervek elkészítését foglalja magában. A forgatókönyvet figyelembe véve megrajzolásra kerülnek az egyes jelenetek, akárcsak egy képregénynél. Ha szükséges, akkor itt még lehet módosítani a terveken.

A középső szakasz a production, vagyis a rajzolás. A karakterekről több rajz is készül, amelyek közül a key-k a fontosabb, „szélső” mozdulatait jelenítik meg, az in-betweenek pedig a nem annyira fontos, összekötő rajzokat jelentik.

A csapattagok közül leginkább a juniorokra hárulnak az in-between feladatok, míg a key megjelenítés rendszerint a top animátorok felelőssége.

A production végeztével jöhet a post-production fázisa, vagyis egy speciális szoftver segítségével elkészül a kisfilm. Itt már nemcsak a vizuális megjelenítésen van a hangsúly, hanem a szükséges hangeffektusok hozzáadása is megtörténik.

Klasszikusok, amelyek 2D animáció segítségével készültek

Számodra sem ismeretlenek az olyan Disney klasszikusok, mint például a Hófehérke vagy éppenséggel A kis hableány? Hallottál már a televízióból olyan népserű produkciókról, mint A Simpson család, a Family Guy, vagy mondjuk a South Park? Hosszasan folytathatnánk még a felsorolást.

De nem tesszük, hanem inkább megerősítjük, hogy ezek mindegyike 2D animáció alkalmazásával készült. Szóval a cikk elolvasását követően most már nemcsak a módszertan lett ismertebb előtted, hanem konkrét példákat is tudsz említeni vele kapcsolatban.