A legendás magyar színművész, akit mássága miatt rúgtak ki a Nemzeti Színházból - Gobbi Hilda kalandos élete
Gobbi Hilda 1913. június 6-án született Budapesten. Édesapja felmenőt révén is vagyonosnak számított - nagyapja ugyanis a világhírű mantovai származású hegedűművész, Luigi Gobbi-Ruggieri volt -, illetve saját tapéta üzlete is jó és kényelmes megélhetést biztosított a családnak, ám csillapíthatatlan romantikus természete már nem annyira tett jót az otthon meghitt szellemének, így a későbbi színésznő szülei hamarosan elváltak. Édesanyja mindent megtett azért, hogy eltartsa gyermekét, de sajnos így is sokat nélkülöztek. A gimnázium befejeztével a putnoki Gazdasági Felső Leánynevelő Intézetben folytatta tanulmányait, majd a Pázmány Péter Tudományegyetem botanikus kertjében gyakornokoskodott.
1932-ben nyerte el az Országos Magyar Királyi Színművészeti Akadémia ösztöndíját, aminek egészen 1935-ig a diákja volt. A diploma után a Nemzeti Színházhoz szerződött. A '40-es évek elején az ellenállási mozgalom tagja lett, elkötelezett kommunista volt ez pedig 1944-ben egy időre a karrierjébe került. Gobbi Hilda ezen nehéz időkben ismerkedett meg és barátkozott össze Major Tamással, akit 1945-ben a Nemzeti Színház élére neveztek ki, aminek falai között hamarosan visszatérhetett a színésznő is.
Gobbi Hilda igazából sose rejtette véka alá azt, hogy a saját neméhez vonzódik. Férfiként öltözködött, boldogan mulatott és nyíltan udvarolt nőknek, ha úgy tartotta kedve. Az általa megélt szabad szerelem érzése azonban egy ponton már nem tetszett Major Tamásnak és 1959-ben „botrányos viselkedése” miatt kirúgta a színésznőt a Nemzeti Színházból, aki imádott teátrumából, a József Attila Színházhoz szegődött. Közben a szerelem is rátalált és hosszú éveken keresztül élt együtt a nála 12 évvel fiatalabb Temessy Hédi színésznővel, akit a korabeli elbeszélések minden premierjén 100 szál rózsával köszöntött, és akivel minden alkalommal igazi "úriemberként" viselkedett.
Idővel azonban elhidegültek egymástól és Gobbi Hilda a nála 17 évvel fiatalabb írónővel, Galgóczi Erzsébettel költözött össze. A szintúgy nyíltan leszbikus író egyik leghíresebb alkotása a Törvényen kívül című kisregény, amiből 1982-ben Makk Károly Egymásra nézve címmel filmet is forgatott. A színésznő tehát végre megtalálta élete párját, akivel már közösen élvezhette a Visegrád-Szentgyörgypusztán épült Patkónak keresztelt villája kényelmét, amit az egykor a Blaha Lujza téren álló, lerombolt Nemzeti Színház tégláiból építettek fel. Gobbi 1988-ban bekövetkezett haláláig együtt is maradtak, szerelme mindössze egy évvel élte túl a Kossuth-díjas magyar művészt.
Gobbi Hilda rajongott az életért, imádott egy cigaretta és egy konyak társaságában ücsörögni. Aktívan dolgozott és tett azért, hogy a nehéz helyzetben és életszakaszban lévő kollégáit segítse. Az ő kezdeményezésére alakult többek közt a Horváth Árpád Színészkollégium, a Jászai Mari Színészotthon, az Ódry Árpád Színészotthon és Bajor Gizi Színészmúzeum is. Önéletrajzi könyvében őszintén írt arról is, hogy gyereklányként a család egyik ismerőse rendszeresen szexuálisan zaklatta őt, ez pedig pedig akkora törést okozott benne, hogy egy életre megundorodott a férfiaktól. Ettől függetlenül boldogan élt, mert azt tehette és úgy, ahogy ő szerette volna, ez pedig eltántoríthatatlanul vitte őt előre az útján.