
10 felejthetetlen idézet az utánozhatatlan Gobbi Hildától
Gobbi Hilda neve egyet jelent a magyar színház és filmművészet egyik legnagyobb alakjával. Karizmatikus egyénisége, rendkívüli tehetsége és társadalmi szerepvállalása generációk számára tette emlékezetessé. De mi maradt utána?
Gobbi Hilda, a színházművészet ikonja
Gobbi Hilda 1913. június 6-án született Budapesten. A Színművészeti Akadémiát 1935-ben végezte el, majd azonnal a Nemzeti Színház tagja lett, amely művészi otthonává vált. Pályafutása során számos felejthetetlen szerepben bizonyította rendkívüli tehetségét, legyen szó klasszikus Shakespeare-drámákról vagy kortárs magyar darabokról. Filmes karrierje is kiemelkedő volt: olyan ikonikus alkotásokban szerepelt, mint a Ludas Matyi, a Hannibál tanár úr. Kossuth-díjat kapott 1949-ben, és később Érdemes-, majd Kiváló Művész címmel is kitüntették.
Hilda nem csupán színésznőként hagyott maradandó nyomot, hanem közéleti tevékenysége révén is. Szenvedélyesen dolgozott a színészek támogatásáért: megalapította a Horváth Árpád Színészkollégiumot és a Jászai Mari Színésznőotthont, hogy idős és rászoruló kollégáit segítse. Mindemellett ő volt az egyik kezdeményezője a Bajor Gizi Színészmúzeumnak, amely a magyar színházi élet történetét hivatott megőrizni.

Mi lesz Gobbi Hilda villájával?
A művésznő egykori nyaralója, a Patkó villa, vagy más néven a Gobbi-villa a Visegrádi-hegységben, a Dunabogdány és Visegrád közötti Visegrád–Szentgyörgypusztán áll. Az épületet Gobbi Hilda végrendeletében a volt Nemzeti, ma Magyar Színház társulatának adományozott, hogy azt alkotóházként használják. Az utóbbi években több kezdeményezés indult, hogy a ház kulturális vagy emlékmúzeumi célokat szolgálhasson, ám a konkrét megoldások egyelőre váratnak magukra. Egyes hírek szerint magántulajdonba került, így kérdéses, hogy valaha visszanyerheti-e egykori szellemiségét. A legfrissebb hírek szerint azonban fordulat következett be az ügyben: a Kulturális és Innovációs Minisztérium 80 millió forintos támogatást ítélt meg a villa felújítására, amelyet a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány koordinál. A villa elhanyagolt állapotára Pokorny Lia színésznő hívta fel nemrég a figyelmet, amely széleskörű összefogást eredményezett. A felújítás várhatóan 2026-ban kezdődik, és célja, hogy az épület művészek alkotó- és pihenőhelyeként működjön, Gobbi Hilda végakaratának megfelelően. A tavaszi időszakban a kert rendbetételét is elvégzik, így az ingatlan végre méltó formában őrizheti meg a színésznő örökségét.
Gobbi Hilda öröksége ma is él: a magyar színházművészet ikonjaként emlékezünk rá, aki nemcsak kiváló színésznő volt, hanem szívvel-lélekkel szolgálta a szakmáját. Karakteres alakításai és közéleti tevékenysége mindörökre bevésődött a magyar kultúra történetébe.