Oscar Forrás: Getty

A 92 éves rendezőnő végre megkapta, ami jár neki

Az olasz rendezőnő, aki Fellini asszisztenseként kezdte a pályáját elmondta, hogy szeretné, ha a díjat ezentúl nem Oscarnak, hanem Annának neveznék.

Az olasz rendezőnőt és forgatókönyvírót, Lina Wertmüllert első nőként jelölték rendezői Oscar-díjra a Seven Beauties-ért 1977-ben, majd tizenhét évvel később Jane Campion-t a Zongoraleckéért (1994), tíz év szünet után Sofia Coppolát az Elveszett jelentésért (2003), újabb öt év után Kathryn Bigelow-t a Bombák földjén (2009) című alkotásáért, legutóbb pedig Greta Gerwiget a Ladybirdért (2018).

Ez azt jelenti, hogy az Oscar-díjak közel száz éves története során összesen öt női filmrendezőt jelöltek Oscarra. A jelölést egyedül Kathryn Bigelownak sikerült aranyszobrocskára váltania és ezzel történelmet írnia a hímsoviniszta Hollywoodban – ami inkább a díjra, mintsem a női alkotókra vet rosz fényt.

Oscar
Forrás: Getty
Lina Wertmüller rendezőnő köszönőbeszédét Isabella Rosellini tolmácsolta

Mint minden évben a díjátadó gálát megelőzően idén is kiosztották a tiszteletbeli Oscar-díjakat a Ray Dolby Bálteremben megrendezett díszvacsorán Los Angelesben, ahol Lina Wertmüller a jelölése után negyvenkét évvel később végre átvehette megérdemelt díját. Az olasz rendezőnő, aki Federico Fellini asszisztenseként kezdte a pályáját köszönőbeszédében azt mondta, hogy szeretné, ha a díjat ezentúl nem Oscarnak, hanem Annának neveznék.

Néhány évvel ezelőtt, amikor közzétették az Oscar-jelölteket, és kiderült, hogy zsinórban már másodszor szerepelnek kizárólag fehér bőrű jelöltek a színészkategóriákban, az Amerikai Filmakadémia úgy döntött, hogy változtat...