
Mumus? Zsákos ember? Ugyan, a vérkoala sokkal rémisztőbb
Minden kornak és kultúrának megvannak a maga ijesztő mitikus lényei, elég ha csak a mumust, a zsákos embert, a rézfaszú baglyot említjük. De mindezek is körmüket rágva, reszketve bújnának el, ha azt hallják, jön a vérkoala. Az ausztrál folklórban a magyarra csak macerásan fordítható drop bearként emlegetik a koala vérszomjas ragadozó rokonát. Ami nyilván egy fiktív állat.
A neve arra utal, hogy a magas fákról lepottyanva ártalmatlanítja zsákmányát – ezt könnyen megteheti, hiszen 130 centiméter magas és mintegy 120 kilogrammot nyom egy kifejlett példány. Az erszényes bundája narancssárgás színezetű, sötétebb foltokkal. Testalkata igen erős, főleg karjai izmosak, amelyekkel könnyedén mászik fára, fogazata pedig különleges és rettentő. Zárt lombkoronájú erdőkben, vagy akár az erdő széli tisztásokon is felbukkan, de emberlakta területre nem merészkedik.
Közepes és nagy testű emlősökkel táplálkozik elsősorban, egyáltalán nem bánja, ha a préda nálánál is nagyobb. Nyolcméteres zuhanással érkezik meg a zsákmányának nyakába, torkát elharapja, így elég gyorsan végez vele, már csak szét kell marcangolnia. A kisebb állatokat magával viszi a lombok közé, ahol másoktól nem zavartatva csámcsoghat el rajta. Legendák szólnak azokról az esetekről, amikor emberre vetette magát, de ez többnyire csak tévedésből történt, és halálos támadásról nincs feljegyzés. A szájhagyomány szerint a hajban viselt villa, vagy a fülek mögé kent fogkrém segít távol tartani.
Természetesen ez az állat, a drop bear kizárólag a fantáziavilágban létezik, de az Australian Museum teljesen komoly hangvételű szócikket szentel neki, míg az Australian Geographic egyszer április elsejei tréfaként arról számolt be, hogy friss kutatások szerint a turistákra veszélyesebb a ragadozó, mint azokra, akik ausztrál akcentussal beszélnek. Hogy honnan ered ez a mítosz? Azt sajnos nem tudni biztosan, de az ausztrál hadsereg Army című lapjában már a hatvanas években említették a drop beart, a hetvenes években pedig a The Paul Hogan Show (a később Krokodil Dundee-ként híressé vált színész műsora) is említést tett róla. 1981-ben rockzenekar is alakult Dropbears néven Ausztráliában.
Noha a vérkoala puszta kitaláció, azért a történelmet átnyálazva találunk hasonló állatot. A Thylacoleo egy húsevő erszényes volt, és naná, hogy Ausztráliában élt a késői pliocén kortól a korai pleisztocénig. Igaz, inkább a mai nagymacskákra hasonlított, mintsem a koalákra.
(forrás: CNN, Australian Museum)