
Ha jót akarsz magadnak, ezeket a kozmetikai összetevőket sürgősen felejtsd el!
Kozmetikai termékeket nem a felsoroltak szerint, de még csak nem is pusztán a bőrtípusod szerint kell(ene) választanod. Érdemes lenne utánajárnod, hogy pontosan mit is tartalmaz az adott krém. Egyes hatóanyagok ugyanis nagyon rosszat tesznek a bőrödnek, még ha nem is tudsz róla. Ártalmatlanul hangzik a parabén vagy a paraffin, amikről egyébként fogalmad sincs, hogy mit is takarnak? Elárulom, többek között ezek azok a mumusok, amiket jobb lenne messzire elkerülnöd!
Hallottál már valaha az INCI-ről?
Az INCI az International Nomenclature of Cosmetic Ingredients rövidítése, ami – szigorú szabályozások szerint – a nemzetközi kozmetikai szerek több tízezres kémiai anyaglistáját foglalja magában.
Habár egységesen kellene szerepelniük a benne található anyagoknak a címkéken, sajnos ez a gyakorlatban nem felel meg teljesen a valóságnak. Ebben segít az INCI, amiből megtudhatod, mit takar pontosan egy-egy komponens, legyen az egy olaj, tartósítószer, színezék vagy emulgeátor.
Érdemes nézegetni ezt a listát, mert egy idő után biztosan beépül majd, így könnyebben tudsz a későbbiekben válogatni a kozmetikai szerek között. De addig is a most következő anyagokat mindenképp érdemes kerülnöd!

Paraffin
A kőolajszármazékok számtalan krémben megtalálhatóak, miközben szinte csak rosszat lehet mondani róluk. Eltömítik a pórusokat, megtelepszenek a bőrön, megakadályozzák a bőrlégzést és a bőr méregtelenítését, összezavarják az egészséges zsírrétegképződést, felgyorsítják a ráncok kialakulását és a bőr rugalmasságának elvesztését, emellett allergiás reakciókat, aknét és függőséget is okozhatnak. Ha szeretnéd elkerülni a 22-es csapdáját, felejtsd el azokat a termékeket, amikben paraffin található.
Parabén
A parabénekhez, vagyis tartósítószerekhez én alapvetően ambivalensen állok. Oké, nem mondható el róluk, hogy nagyon jót tennének a szervezetünknek, de sajnos sokszor elkerülhetetlen a használatuk. Ha nem lennének, hetente kellene új kencét vásárolnunk, olyan hamar lejárna a szavatossági idejük.
Állítólag nem tesznek kárt a bőrünkben, de hogy a véráramba jutva hosszú távon mit művelnek a szervezetünkkel, azt sajnos egyelőre valóban nem lehet tudni. Érdemes tehát hosszan elálló kencéket választanod, mint a shea-, a kakaóvaj vagy a kókuszzsír.
Alkohol
Először is szögezzük le, hogy nem minden alkoholt tartalmazó terméket kell elkerülnöd. A zsíralkoholok például jótékony hatású olajokból származnak, amelyek nem károsítják a bőrt, sőt! Ilyen a cetyl-, cetearyl- cetostearyl- és a lanolinalkohol is. Ugyanez azonban nem igaz a kis molekulasúlyú alkoholokat tartalmazó ( ethanol, denaturált szesz, ethyl-, benzyl-, sd- isopropyl-alkohol) termékekre, amelyek szárítják és irritálják a bőrt.
Mindig figyelmesen olvasd el, mit tartalmaz az adott kence, és ha teheted, válassz minél természetesebb, minél adalékmentesebb kozmetikumokat!