4 népszerű öregedésgátló összetevő, amiről az orvosok akarják, hogy tudd, veszélyes is lehet
Az öregedésnek nincs receptre felírható ellenszere, ám folyamatosan keressük a tökéletes készítményeket, amelyek segítenek lassítani az idő múlását, nem igaz? Nem létezik varázsital, sem csodaszer, vagy olyan gyors megoldás, amitől azonnal le tudunk majd tagadni néhány évet, de a személyre szabott igényektől és bőrproblémáktól függően azért a piac széles palettája által már megtalálhatjuk a számunkra ideális készítményeket. A legújabb kutatások alapján azonban néhány népszerű öregedésgátló összetevőt tartalmazó termékkel, például a retinolos kozmetikumommal jobb óvatosnak lenni az orvosok szerint. Nézzük is át részletesebben, hogy ezek az összetevők milyen hatásokkal és (káros?) mellékhatásokkal rendelkeznek!
1. Retinol
Nem sok olyan bőrápoló összetevő van, amely kapcsán a bőrgyógyászok és a kozmetikusok egyetértenek, de a retinol hatását egyöntetűen elismerik a szakemberek. A retinol bizonyítottan támogatja a bőr megújulását, serkenti a kollagén termelését (amely a korral csökken), határozottan segít a finom ráncok eltüntetésében, valamint kiegyenlíti a bőr tónusát. Sajnos, azonban az erős összetevőknek lehetnek hátrányai is. A retinol bőrirritációt, bőrpírt, szárazságot és fokozott napfényérzékenységet okozhat, de magas koncentrációban akár hólyagosodást és égési sérülésekhez hasonló tüneteket is produkálhat. Ha valaki érzékeny a retinolra, akkor érdemes az alternatív malájtea kivonatot kipróbálni, ami bakuchiol néven lehet ismerős, és a kutatások szerint a hatása megegyezik a retinollal.
2. Hidrokinon
A hidrokinont elsősorban a pigmentált bőrtónus javítására, a sötét foltok enyhítésére szokás bevetni, azonban bizonyos esetekben olyan kellemetlen mellékhatást válthat ki, amely épp az elért ellenkezőjét fogja eredményezni. Legsúlyosabb esetben még kék-fekete sebek keletkezhetnek a bőr felületén, így az első tünetek megjelenésekor azonnal javasolt a hidrokinon tartalmú készítmények mellőzése. A niacinamid, ami a B3-vitamin egy formája, viszont jó választás lehet a pigment foltok halványítására az orvosok szerint.
3. Az alfa-hidroxi (AHA) savak
Az AHA-savak népszerűsége már hosszú évek óta töretlen, hiszen olyan fantasztikus hatásai miatt használja előszeretettel a kozmetikai ipar, mint a hámlasztás, a sejtmegújulás, vagy épp a ráncok halványítása. Viszont bizonyos AHA-savakk, mint például a glikolsav és a tejsav, bőrirritációt, bőrpírt, szárazságot és fokozott napfényérzékenységet is okozhatnak, különösen nagy koncentrációban az érzékeny bőr számára. Helyette inkább az úgynevezett PHA (polihidroxi) savakat érdemes választani, ami a nagyobb molekulaméretnek köszönhetően gyengédebben hámlasztja a bőrt, és a kutatások szerint kevésbé okoz irritációs problémákat.
4. Higany
Bár önmagában nem öregedésgátló összetevő, mivel sok, főleg a pigmentfoltok kezelésre készült krém tartalmazhat higanyszármazékot, célszerű a vásárlás előtt minden esetben meggyőződni arról, hogy a kosárba helyezett termék garantáltan higanymentes. A higany mérgező nehézfém, és súlyosan károsíthatja az egészséget, többek közt vesekárosodást, neurológiai problémákat és bőrkiütéseket is okozhat. A bőr halványításában már bizonyítottan léteznek biztonságosabb megoldások, mint például az arbutin, a kojinsav vagy az édesgyökérkivonat, amik természetes módon járulnak hozzá a ragyogó bőrhöz.