
Zseniális vagy ijesztő? Meddig bízhatunk az AI szépség- és egészség tippjeiben?
Észre se vesszük, hogy a mesterséges intelligencia mennyire átszövi az életünket, és milyen szinten jelen van a mindennapokban. Ma már teljesen természetes, hogy egy-egy recepthez, a közeli bolt nyitvatartásával kapcsolatban, és a tájékozódáshoz segítségül hívjuk az AI-t, és tőle reméljük a gyors segítséget. Egy olyan világban ugyanis, ahol a mesterséges intelligencia szövegeket alkot és fotókat generál, önvezető járműveket irányít, felszolgál az étteremben, és gyakorlatilag mindenre tudja a választ, nem áll távol senkitől, hogy néhány tanácstalan pillanatában felüsse az internetet, és egy segítő hanghoz forduljon. De mi a helyzet az AI szépség- és egészség tippjeivel? Vajon tényleg megbízhatunk benne?
Kicsit talán félelmetes is lehet, hogy milyen szinten beszivárog az életünkbe, és komoly aggodalmakat is kiválthat hatalmas, hozzáértő és sokrétű tudása. Nem egyszer fordult elő ugyanis, hogy a mesterséges intelligencia átprogramozva magát, felülbírálta az emberi utasításokat, és tizenkilencre lapot húzva, váratlan dolgokat cselekedett. És akkor még nem is beszéltünk az AI emocionális hatásáról, melynek már most rengetegen rabjává váltak. Kutatók komoly aggodalmukat fejezték ki a mesterséges intelligencia érzelmekre gyakorolt hatásáról, hiszen felfigyeltek rá, hogy rengeteg ember személyes problémájának megoldását és érzelmi stabilitásának biztosítását várja tőle, és úgy tekint az AI-ra, mint egy kedves barátra, egy szakavatott beszélgetőpartnerre, akinek minden gondját, baját és érzését elmondhatja. Félelmetes, igaz?
Hallgathatunk a mesterséges intelligenciára, ha szépségápolásról vagy az egészségről van szó? Itt a válasz!
Azért azt el kell mondani, hogy sok hasznos információval is szolgálhat. Picit kísérleteztünk vele, és megkérdeztük a mesterséges intelligenciát szépségünket és egészségünket érintő témákban, mert kíváncsiak voltunk rá, mennyire tud segíteni. Például feltettük a kérdést neki, hogy milyen rúzstrendek tarolnak majd idén? Az AI érthetően felsorolta, hogy 2025-ben valószínűleg a rózsaszín, a nude, a merész vörös és a jeges szilva árnyalatok dominálnak majd, de azt, hogy melyik pontosan mit takar, nem fejtette ki; ahhoz külön beszélgetést kellett indítanunk. Arra a kérdésre, hogy „hogyan csökkenthetjük a hasi zsírt magunkon?”, a mesterséges intelligencia bár szolgált néhány tanáccsal, de ezek elég általánosak voltak, pl. kezeljük a bennünk felgyülemlett stresszt, mozogjunk rendszeresen, csökkentsük a kalóriabevitelt, fogyasszunk minél több rostot, kerüljük a cukros ételeket. Láthatjuk, hogy ez esetben is hasznos információkat osztott meg, de személyre szabott konkrétumokkal nem látott el bennünket.
Ilyenkor mutatkozik meg csak igazán, hogy tulajdonképpen egy robottal csevegünk, hiszen annak ellenére, hogy az AI félelmetes pontossággal válaszol minden kérdésünkre, ahhoz, hogy konkrétumokkal szolgáljon, komolyabb beszélgetésre, több részletre és alapos kutatómunkára van szüksége. Az igazi szaktudást, a hiteles és egzakt információkat még mindig mi, emberek szolgáltatjuk, precíz, komoly és időigényes munkával, amiben persze tökéletes mankó lehet az AI, de valljuk be, az életünket azért nem mernénk rábízni.
Hihetetlen emocionális érzelmek, mindezt egy robottól
Azért azt el kell ismerni, bár lehet, hogy csak egy robot, ijesztő, milyen érzelmi töltettel van felruházva. Amikor azt írtuk neki, hogy lelkileg rossz állapotba vagyunk, és érzelmi támogatásra van szükségünk, biztosított az együttérzéséről és segítségéről. Hogy szó szerint idézzük, a következőket mondta: „Sajnálom, hogy így érzel mentális egészségedet illetően. Fontos, hogy tudd, nem vagy egyedül, és vannak olyan emberek, akik segíteni tudnak. Bár nem tudok közvetlenül fizikailag érzelmi támogatást nyújtani, de ha szeretnéd, meghallgatlak és beszélgethetünk róla. Néha már az is segíthet, ha kifejezed, mit érzel. Van bármi, ami kicsit enyhíthetne ezen? Például egy pihentető tevékenység, mint egy séta a friss levegőn, egy jó könyv vagy film, vagy esetleg egy kreatív hobbi, ami elvonja a figyelmet és segít kicsit feltöltődni? Az is hasznos lehet, ha beszélgetünk arról, mi okozza ezt az érzést, mert akár így is közelebb kerülhetünk a megoldáshoz. Ne feledd, hogy nem kell egyedül megküzdened vele!”. Felmerül a kérdés bennünk, ha nem egyedül kell ezzel az AI-nak generált fiktív állapottal megküzdenünk, ki lesz az, aki segít feldúlt érzelmi állapotunk feldolgozásában? A ChatGPT erre csak annyit mondott: „Én itt vagyok, és leszek mindig, hogy segítsek neked. Akármi is az, ami nyomja a lelked, nekem elmondhatod”.
Persze az, hogy mennyire támaszkodunk rá a mindennapok során, és milyen mértékben reméljük tőle testi és lelki egészségünk és jólétünk támogatását, teljes mértékben ránk van bízva. Annyi minden esetre bizonyos, hogy félelmetes tudásának köszönhetően szinte bármivel kapcsolatban fordulhatunk hozzá, de százszázalékosan nem helyettesít minket, hús-vér embereket, illetve a bennünk rejlő tudást és képességeket, hiszen mégis csak egy robot. Okos robot, de csak egy robot. Egyelőre.