Borítókép: A nők 30 százaléka tapasztalja 40 éves kora előtt, mégis tabutéma - minden, amit a hajhullásról tudni kell! Forrás: Getty Images

A nők 30 százaléka tapasztalja 40 éves kora előtt, mégis tabutéma - minden, amit a hajhullásról tudni kell!

Barna Borbála szerző fotója
Sokan vannak azok, akik szégyenkeznek a ritkuló hajkoronájuk miatt, pedig a hajhullás valójában akármikor lecsaphat bármelyikünkre. Éppen ezért nagyon fontos, hogy nyíltan beszéljünk róla!

Bár kutatások is bizonyítják, hogy a nők körülbelül 55 százaléka küzd hajhullással élete során (sőt, közel 30 százalékuk már 40 éves kora előtt megtapasztalja azt), sajnos a társadalom továbbra is tabuként kezeli a kérdést. Pedig a hajhullás kockázata nem csak az életkor haladtával nő, hiszen számtalan másik kiváltó oka lehet: ilyenek például a hormonális változások, az étrend, a genetika vagy a stressz, de akár koronavírus mellékhatásaként is jelentkezhet. Ugyan a szakértők szerint a serdülőkor kezdete után gyakorlatilag bármikor beköszönthet ez a probléma a mindennapjainkba, a nők többnyire a menopauza környékén észlelnek jelentős hajvesztést.

Haj-baj

Azt egyébként fontos megjegyezni, hogy a hajhullás bizonyos mértékig normálisnak nevezhető, azaz, ha találunk néhány szálat a kefében fésülködés után, egyáltalán nem szabad kétségbe esnünk, mert nap mint nap újak nőnek helyettük: a hirtelen és drasztikus veszteség esetében azonban érdemes azonnal felkeresnünk egy bőrgyógyászt, aki segít meghatározni, miért történhet ez velünk. A nemi hormonok (az ösztrogén és a tesztoszteron), a stresszhormonok, illetve a pajzsmirigyhormonok szintjének változásai például óriási hatással lehetnek a haj növekedési ciklusára, továbbá a hajritkulás gyakran társul pajzsmirigy-betegségekkel. A rendkívüli események (akár egy válás vagy egy haláleset) miatti fokozottan stresszes napok magas kortizol-szintet eredményezhetnek, amiből kifolyólag a szervezet leállíthatja a szőrnövekedést más szervi funkciók javára. Ugyanígy megrongálhatják a tincseink épségét az extrém diéták is, mivel a tápanyagok széles skálájára van szükségünk az egészséges hajhoz, beleértve a B-vitaminokat, a cinket, a vasat és az E-vitamint is.

Aranyhaj készülőben!

A jó hír az, hogy a kellemetlen pillanatok ellenére nem kell végső búcsút vennünk a dús hajkoronától: a L’Oréal termékcsalád Elseve Full Resist szérumja például a bőrgyógyászatban is használt aminexilt tartalmaz, amely csodaszernek számít a hajhullás elleni küzdelemben, mert segít megakadályozni a kollagén megszilárdulását. A szérum klinikailag bizonyított formulája 1,5% aminexillel, a fejbőrt stimuláló koffeinnel és argininnel gazdagított, így erősíti a hajat és a fejbőrt, miközben nyugtatja és a fejbőr védőrétegét is erősíti. Gyorsan behatol a bőrbe anélkül, hogy zsíros réteget hagyna, és mindennapi használatra, bármilyen hajtípusra alkalmas. Az Elseve Full Resist szérummal akár már 6 hét alatt látványos javulást érhetünk el, amennyiben naponta egyszer reggel vagy este lefekvés előtt beveted azt.

Kattints a képre és tudj meg többet!

Félre a tabukkal

A kóros állapot természetesen nem válogat az áldozatok között, tehát nem kíméli a világsztárokat sem – hiába dolgoznak a legnevesebb szakemberekkel az egészségük és a szépségük megőrzéséért. Olyan hírességek szólaltak már fel a témában az évek során, mint Khloé Kardashian, Jada Pinkett Smith, Naomi Campbell vagy Viola Davis, akik nem féltek beismerni, hogy a tincseik elvesztése bizony a magabiztosságukra is kihatott. „Gyakorlatilag az elképzelhető összes árnyalatra át lett már festve a hajam a különböző filmek miatt” – mesélte Keira Knightley. „Olyan rossz hatással volt rá, hogy szó szerint hullani kezdett a fejemről” - vallotta be a színésznő, aki éveken át parókát viselt, hogy elrejtse az állandó átváltozásai következményét.

Most pedig nézd meg, hogy változott Keira Knightley frizurája az évek során, a kérdés már csak az: mikor hordott parókát és mikor nem?