7 ok, ami miatt a rózsavíz nem hiányozhat a fridzsideredből
Mint ismert, Perzsiában, a mai Irán területén kezdték el használni a rózsaolajat, illetve annak lepárlása során keletkező mellékterméket (hidrolátum), a rózsavizet. A legenda szerint egy hercegnő vette észre az esküvője előtt, hogy a medencébe hullott rózsaszirmok a forró, nyári napon illatos olajat választanak ki. A damaszkuszi rózsából (Rosa damascena) nyert perzsa - napjainkban indiai, bulgáriai és török - rózsaolaj lett az alkimisták legkedvesebb illata. Ma is drága, hiszen 25 milliliter előállításához közel 10 ezer virág szükséges.
Boldogsághozó illata mellett gyógyhatása miatt is különleges
Talán már kevesen emlékeznek, hogy közel tíz évvel ezelőtt, 2013-ban az év gyógynövényének választották a rózsát Németországban. Miután több mint 230 gyógyító hatóanyagot azonosítottak benne.
Egészségre gyakorolt hatásai megsokszorozódnak, hiszen külsőleg és belsőleg egyaránt alkalmazható, de azt fontos kiemelni, hogy csak a vegyszermenetes rózsaszirmok desztillálásával előállított 100%-os tisztaságú rózsavíz fogyasztható. (Előfordul, hogy alkohollal tartósítják, ami erősen száríthatja a bőrödet, ezért mindig figyelj oda az INCI-re vásárlásnál.)
7 ok, ami miatt a rózsaolaj és rózsavíz nem hiányozhat a fridzsideredből
Javítja a kondíciót, összhangot teremt a szívünk és az elménk között
Egyensúlyban tartja a női nemi hormonokat
Serkenti az anyagcserét és kiváló béltisztító hatású
Hűsítő borogatásként alkalmazva csillapítja és megszünteti a gyulladást
Hidratálja és tonizálja a bőrt, miközben megőrzi a bőr hidrolipid egyensúlyát
Gyorsítja a hajnövekedést
Valódi afrodiziákum, magabiztosságot ad és fokozza a szexuális vágyat
EXTRA TIPP: fogyassz egy teáskanálnyi rózsalekvárt minden reggel, feldobja majd a napodat!
Van egy rózsaültetvény a Somogy megyében található Szentgáloskéren, ahol háromezer tő rózsát nevel egy kedves házaspár. Nem permeteznek, kizárólag biomódszerrel gondozzák növényeiket, aminek szemmel látható az eredménye: míg egy bolti rózsafejen átlagosan 36 szirom számolható meg, addig az övéiken 100-150 is, ráadásul jelentősen magasabb az illóolaj-tartalmuk. A virágszirmokból teát, szörpöt, lekvárt, kompótot és szépítő rózsavizet is készítenek - a legnagyobb odafigyeléssel.