
„A jólöltözöttség olyan megnyugvást ad, amelyet még a vallás sem biztosít” - interjú a divatipar egyik legbefolyásosabb alakjával, Valerie Steele-el
Valerie Steele neves divattörténész, író és kurátor, aki a divat akadémiai és múzeumi világában is kiemelkedő szerepet tölt be. A New York-i Divatművészeti Intézet (FIT) Múzeumának igazgatója és vezető kurátora, ahol számos jelentős kiállítást szervezett. Kutatásai a divat kulturális, társadalmi és pszichológiai jelentőségére összpontosítanak, és több könyvet is írt a témában. Steele munkássága hozzájárult ahhoz, hogy a divatot komoly tudományos területként ismerjék el. A MOME egyik modern irodájában beszélgettem vele a Fashion in the Museum: A History of Collecting & Exhibiting Fashion című előadása után, ahol a divat múzeumi térben való fejlődéséről, gyűjtésének és kiállításának történetéről mesélt.
Hogyan alakult ki a divat iránti érdeklődésed Gyerekkorodban kezdődött, vagy később mélyült el?
Már gyerekként érdekelt a divat, főként beöltözés formájában, például iskolai színdarabokhoz. A szüleimnek van is egy fotójuk rólam ötévesen, amin anyám estélyi ruháját viselem, legyezővel a kezemben. Tinédzserként, amikor az ember már jobban figyel a megjelenésére, még inkább elmélyült az érdeklődésem. Akkoriban fantasztikus is volt a vintage divat!
Mikor döntötted el, hogy a divatiparban szeretnél dolgozni?
Ez az első évben történt, mikor a Yale Egyetemen kezdtem. Soha nem gondoltam, hogy karriert építhetek a divatban, mert mindig csak a tervezés szempontjából tekintettem rá. Ezért amikor megjelent két cikk, amelyek a divat jelentéséről vitatkoztak, rájöttem: a divat a kultúra része. Foglalkozhatok divattörténettel. Ez igazi reveláció volt számomra, és teljesen megváltoztatta az életemet. Az emberek néha megkérdezik, van-e egy könyv, ami megváltoztatta az életemet. Nos, nem egy könyv volt, hanem ennek a két cikknek a felfedezése és elolvasása, ami valóban megváltoztatta az életemet.
Miből áll pontosan a munkád?
Ez nagyon változó. Jelenleg főként a Dress, Dreams and Desire kiállításon dolgozom, emellett várom, hogy visszakapjam a könyvem kéziratát, hogy véglegesíthessem. Valamint a következő nagy adománygyűjtő ebédet is szervezzük, így igyekszem támogatót találni hozzá.
Mi volt a divat általános megítélése, amikor elkezdted a karriered, és hogyan látod most? Mi a legnagyobb különbség szerinted?
A kezdetekben a divatot inkább felszínes, könnyed témának tartották. Szórakoztató volt a nők számára, de nem tekintették komoly tudományos területnek, és nem is igazán tanulmányozták. Ma már sokan felismerik, hogy a divat óriási gazdasági erővel bír, és jelentős pszichológiai hatása is van az emberekre. Bár nem mindenki látja be teljes mértékben a társadalmi és kulturális jelentőségét, egyre többen foglalkoznak divattudománnyal és látogatnak divatkiállításokat.
Van olyan pillanat a karrieredben, amire különösen büszke vagy?
1997 különösen emlékezetes év volt számomra, mert ekkor lettem vezető kurátor, ekkor indult el a Fashion Theory magazinom, és megtartottam az első kiállításomat is. Ez a kiállítás az 50 év divatja: a New Looktól napjainkig címet viselte, egy nagyon hagyományos tárlat volt. Emellett abban az évben jelent meg az egyik könyvem is. Tehát ebben az évben egyszerre volt egy új munkám, egy saját magazinom, egy kiállításom és egy megjelent könyvem – valóban fantasztikus év volt.
Ha adhatnál egy tanácsot a 30 éves önmagadnak, mi lenne az?
Menj terápiára, valószínűleg sokat segítene. 30 éves koromban született a fiam, úgyhogy talán azt mondanám, hogy családterápiára is menj. Valószínűleg azt is kérném a terapeutától, hogy tanítson meg kevésbé szorongani és aggódni, mert ez igazából csak időpazarlás.
Tíz évvel ezelőtt a Daily News a divatipar 50 legbefolyásosabb alakja közé sorolt téged. Szerinted ma kik a legbefolyásosabb személyek a divat világában?
A vezető tervezők természetesen befolyásosak, de ha megnézzük a divatipar működését, a valódi hatalom azoké, akik a pénzügyi döntéseket hozzák. Például Bernard Arnault rendkívül befolyásos személy, hiszen hatalmas luxusbirodalmat irányít. Ugyanez igaz azokra, akik a gazdagokat még gazdagabbá tudják tenni. Anna Wintour hatalma sem elsősorban abból fakad, hogy hány példányban adják el a magazint, hanem abból, hogy kvázi királycsináló – segíthet egy tervezőnek, hogy bekerüljön egy nagy divatházhoz. Tehát nem szerkesztőként, hanem kapcsolati hálóján keresztül gyakorolja a hatalmát. Egy régi amerikai mondás szerint „A jólöltözöttség olyan megnyugvást és elégedettséget ad, amelyet még a vallás sem biztosít”. A divat képes arra, hogy biztonságot, nyugalmat és önbizalmat adjon. Ha valaki ezt a helyét megtalálja a divatban, akkor egy rendkívül erőteljes dolgot ért el. Egy 19. századi író egyszer azt mondta, hogy „A divat az erő, amely mozgatja a világot”. Ebben az értelemben maga a divat, mint elvont fogalom is óriási hatalommal bír.
Voltál valaha a MET-gálán?
Régen, még Mrs. Wintour előtt egy külön rész a lobbyban nyitva állt azok számára, akik egyszerűen csak jegyet vettek – és ez mindössze 50 dollárba került. Egyszer én is elmentem erre, és nagyon szórakoztató volt. Láthattuk, ahogy az összes híres ember megérkezik, bár akkoriban még nem is annyira hírességek voltak, inkább társasági figurák. Mi pedig, akik érdeklődtek a divat iránt, de sem gazdagok, sem híresek nem voltunk – drag queenek és más érdekes emberek –, mind ott figyeltük a bevonulókat miközben a saját pezsgőnket kortyolgattuk.
Melyik a kedvenc divatkorszakod?
A jelenkori! Úgy értem, szeretem a 19. század végét és a 20. század elejét. Szeretem az 1930-as éveket, de a 90-es évek is nagyszerűek voltak. De nagyon érdekel a mostani, még akkor is, ha a divat sok szempontból kevésbé érdekes, mint a 90-es években és kevésbé szép, mint a 30-as években. De mégis az izgat a legjobban, ami most történik, kíváncsi vagyok rá!
Mit gondolsz a mai trendek szerinted jó irányba haladnak? Ha van egyáltalán jó irány...
Nem hiszem, hogy létezne egy helyes irány. Nem hiszem, hogy a divattervezők úgy gondolkodtak az elmúlt öt évben, hogy a divatot valamilyen tökéletes eszmény felé fejlesszék. Inkább azon dolgoznak, hogy „ez érdekes”, „ez most a köztudatban van”, „az emberek most így éreznek”. És ez oda-vissza mozog.
Van kedvenc kosztümös filmed vagy történelmi drámasorozatod?
Nem nézek túl sok divattal kapcsolatos sorozatot. Viszont tervezem megnézni azt, amelyikben Coco Chanel a negatív karakterként jelenik meg. Ez is azért izgat, mert nem csak a divatról szól.
Van mostanában olyan trend, ami tetszik neked?
És imádom a burgundit, csodálatos szín. Valószínűleg inkább körömlakkhoz használnám, mint ruházathoz, de gyönyörű szín. Viszont én már évek óta úgy öltözködöm, mint egy szicíliai özvegy. Ez egy nagyon jó stílus, szerintem.
Kiváncsi vagy még több divattal kapcsolatos érdekességre? Szerezd be az InStyle tavaszi lapszámát! Az aktuális tavaszi szépség- és divattrendek mellett lapszámunk Magyar divat 25 mellékletében az elmúlt negyed évszázad meghatározó hazai divatpillanatait tekintjük át látványos és tartalmas összeállításokban, Csalár Bence divatszakértő vendégszerkesztésével.
A magazin már kapható az újságosoknál, ha pedig belelapoznál még több tartalomért, a magaziner.hu oldalán megteheted, sőt, meg is veheted az egész lapszámot digitális formátumban ITT! Ha pedig előfizetnél, 1 éves előfizetésünk szuper kedvező áron elérhető ITT! Köszönjük a bizalmad, jó olvasást és stílusos kikapcsolódást kívánunk!
