Te be mernél költözni Freud házába?
Victor Hugo drámaíró kicsit brit, kicsit francia Csatorna-szigetekhez tartozó elegáns, buja növényekkel benőtt Guernseyn álló háromemeletes, óceánra néző villája után a legendás pszichoanalitikus, Sigmund Freud londoni háza is felkerült bakancslistánkra. Még 2020-ban szeretnénk személyesen is körbejárni házukat kívül-belül. Megpihenni a szobában, ahol a belsőépítészetért rajongó Hugo A nyomorultakat (1862) írta, vagy, ahol Siggie (így szólította az édesanyja) a terápiákat folytatta.
A pszichoanalízis bibliájaként jegyzett Álomfejtés című könyv szerzője és lánya, Anna a nácik elől menekült Bécsből Londonba. A mester húgai nem voltak elég gyorsak, őket koncentrációs táborokba hurcolták, ahonnan nem tértek vissza soha.
A tudós azonban sokkal szerencsésebb volt náluk, valamennyi értékes festményét, könyvét, bútorát, köztük a mostanra híressé vált kanapéját, amelyen a terápiákat folytatta, sértetlenül szállíttatta át a brit fővárosba 1938-ban. Mindhiába, mert ekkor már súlyos beteg volt.
Freud a mértéktelen szivarozástól szájrákos lett. Egy évvel később elhunyt. A házat lánya örökölte, aki valójában legnagyobb mesterműve: Anna Freud (1895-1982) a gyermekpszichológia megalapítójaként írta be magát a történelembe. Mivel gyermekei nem születtek, úgy rendelkezett, hogy halála után apja házából múzeum legyen. A londoni Freud Múzeum 1986-ban nyitotta meg kapuit a látogatók előtt, azonban csak a közelmúltban vált virtuálisan bejárhatóvá.
Freud házával ellentétben a badass zeneszerző, Serge Gainsbourg párizsi kéjbarlangja közel harminc éve érintetlenül áll, örököse Charlotte múzeummá szeretné alakíttatni, de idáig...