Külföldön előbb lett ismert a magyar dizájner, mint itthon
Persze nem volt könnyű dolga, fogyatékossága miatt bőven akadtak nehézségek az életében, és a karrierjében, ám ő imádja a kihívásokat és valóra váltotta az álmát. Gergely elszántan küzd azért, hogy a jelnyelvet megjelenítse a divatban, s ezáltal közelebb hozza az emberekhez. A dizájner nevét s tehetségét nem csak hazánkban, hanem külföldön is elismerik, 2018-ban például elnyerte A Világ Legjobb Designere díját Olaszországban az International Deaf Fashion Weeken.
Sosem gátolt a hallás hiánya a szakmádban? Az alkotásban, a tervezésben vagy akár az érvényesülésben?
A tervezéshez látni, tapintani kellett az anyagokat. Az érvényesülésben már jól jött volna, például telefonhívásokhoz vagy más (nem siket) tervezőkkel való konzultációkhoz. Manapság a technika nagyon fejlett. Sorra jelennek meg a piacon az okoseszközök. A gyors fejlődésnek köszönhetően egyre könnyebb lett a hallássérültek élete. Leginkább a tanulásban éreztem a hiányt, az órai előadásokból szinte semmit sem értettem. Persze volt segítségem: a technika. Diktafonon rögzítettem az órák hanganyagát, amit édesanyám otthon lejegyzetelt, és tudta követni, hogy hol, melyik oldalon kell kinyitni a tankönyvet. Nélküle semmi sem sikerült volna! Ma már ott van a tolmácsszolgálat, ami megkönnyíti a tanulást és a kommunikálást.
Itthon a legtöbben talán a televízióból ismerhetnek. Magyarországon vagy külföldön lettél először népszerű?
2011-ben bekerültem a Divatkreátor 2-be, ami egy tehetségkutató show divattervezőknek. Megnyertem, és én lettem „Az év divatkreátora”. Nagyképűség nélkül mondom, hogy hamarabb lettem népszerű külföldön, mint itthon. Ezt az is bizonyítja, hogy elnyertem A Világ Legjobb -Designere díjat 2018-ban Olaszországban az International Deaf Fashion Weeken.
Mik a hosszú távú céljaid? Milánó, Párizs, New York?
Szeretném a jelnyelvet az öltözéken keresztül közelebb hozni az emberekhez. Hogy a világ melyik pontjára sodor a munka, az majdhogynem másodlagos. Mindenütt élnek siketek és nagyothallók, akikkel hasonlóak a mindennapi kihívá-saink, gondjaink. De minden országban más és más a mentalitás, így ezekből az utakból tanulok és építkezhetek itthon is.