Borítókép: A ruha, ami feminista mozgalmak szimbólumává vált! Diane Von Fürstenberg ikonikus darabjáért ma is nők milliói rajonganak - Divatklasszikusok 1. rész Forrás: Getty Images

A ruha, ami feminista mozgalmak szimbólumává vált! Diane Von Fürstenberg ikonikus darabjáért ma is nők milliói rajonganak - Divatklasszikusok 1. rész

Ujvári Viki szerző fotója
Divatklasszikusok sorozatunkban a divattörténelem legikonikusabb darabjait és történeteit mutatjuk be neked. A mai cikk főszereplője a wrap dress, azaz az átlapolós ruha!

Ma már teljesen természetes, hogy egy-egy kedvelt fazon es stílus helyet kap a boltok polcain, ám nem volt ez mindig így, hiszen ezek a ma már ikonikus darabok is egykoron csupán kreatív tervek voltak egy papírlapon.
Ki ne hallott volna már a wrap dressről, azaz a derékvonalnál megkötős, a nőies formákat pont jól és pont esztétikusan kiemelő átlapolós ruháról, ami szinte minden melegebb szezonban új színekbe és mintákba bújik, és nem mellesleg bármilyen alkalomra tökéletes választás lehet?! Megvan ugye? Azt viszont már viszonylag kevesen tudják, hogy mi is ennek az ikonikus darabnak a saját kis története!

Kezdjük csak az elején...

Az átlapolós ruha elődjét az ókori Kínában hanfunak nevezték, ami aztán a 19.században az orientalizmus, azaz a keleti népek és kultúrák növekvő népszerűségével egyidőben kezdett el erős hatást gyakorolni először az európai, majd az amerikai öltözködésre is.
A nagy gazdasági világválság idején hooverettes névre keresztelt otthonkaként vált népszerűvé a nők körében, és szintúgy ezt a vonalat gondolta újra Elsa Schiaparelli az 1930-as években, és Claire McCardell az 1940-es években. Majd jött Diane von Fürstenberg, akit elmondása szerint a válása inspirált arra, hogy tervezni kezdjen és egy olyan darabot keltsen életre, ami a nők számára a függetlenséget testesíti meg. 1974-ben szinte még kezdő divattervezőként megalkotta ezen több ezer éves fazon újragondolt, lengébb és rugalmasabb anyagból készült, könnyed női frissességgel teli változatát. Az elképzelése pedig olyan sikeresnek bizonyult, hogy 1976-ra már egymillió eladott példánynál járt, miközben ruhája a feminista mozgalmak szimbólumává vált.

Forrás: Getty Images
Diane a müncheni Brandhorst Múzeumban az általa tervezett ikonikus wrap dress-ek társaságában.

A belga tervezőnő kezdetben kicsit terhesnek érezte az így elért és kapott figyelmet, mert mindenkit csak ezen alkotása érdekelt, miközben dizájnerként számos szuper ötletet produkált minden szezonban, de idővel belátta azt, hogy érdemes szimplán csak sodródni a siker elismerő hullámaival. Diane nevét azóta is egy lapon emlegetik az átlapolós ruhával, melynek alapötlete bár nem tőle fakad, mégis ő tette fel a modern kor divattérképére, és ma már nők millióinak a gardróbjában megtalálható ez a kétségtelenül történelmi jelentőségű remekmű.

És ezt láttad már?

Te már beszerezted?

Az InStyle tavaszi lapszáma az ikonok körül forog. Többek közt szót ejtünk a divattörténet 10 ikonikus ruhájáról is, olyan ma már klasszikusnak számító darabok történetét meséljük el, amik nagyban átírták a nők divatról alkotott nézeteit, és amely mérföldkőnek számító hatásait a mai napig is érezhetjük minden szezonban.

A magazin már kapható az újságosoknál, vagy megvásárolható digitális formátumban ITT. Ráadásul JOY-napok kuponokat tartalmazó kedvezménykártyával elérhető!