Két magyar csapat méretheti meg magát az UNICEF versenyének nemzetközi döntőjében
Az UNICEF az uniós tagországok közül először Magyarországon indította el a Rajtad áll a jövőd! (Youth Challenge) nevű programját, amelynek lényege, hogy a fiatalok maguk azonosítják be a mindennapjaikat leginkább megnehezítő problémát, majd mentorok segítségével igyekeznek kreatív megoldást találni rá. A közel ötven jelentkező csapatból öten jutottak be a hazai döntőbe, ők mindannyian 1000 dolláros anyagi, valamint komoly szakmai támogatást kaptak a terveik kidolgozásához. Most a mezőny tovább szűkült, a végső kettőnek többfordulós versenyben kell megméretnie magát a nemzetközi porondon, pályázatukat hamarosan New Yorkban veszik górcső alá. A kiválasztott projektek nemcsak pénzt kapnak a folytatáshoz, hanem követhető példaként is szolgálhatnak fiatalok milliói számára az egész világon. Az eredményhirdetés áprilisban lesz.
A félelmek legyőzői csapat tagjai a kirekesztés ellen indítottak érzékenyítő kampányt, mert úgy érzik, hogy gyakran cigány származásuk miatt bántják őket. A kisvideókat eddig több mint egymillióan látták néhány hét alatt. A kampányhoz ismert emberek, például a Parno Graszt együttes, valamint Gáspár Bea is csatlakozott, a YouTube-on meséltek arról, hogy milyen hátrányok érték őket a negatív megkülönböztetés miatt.
A Depriváció nyomán csapat azoknak a fiataloknak segítene, akiknek folyóvíz híján nincs megfelelő lehetőségük a tisztálkodásra, ruháik mosására és ezért gyakran kirekeszti őket a közegük. A fiatalok a már meglévő közösségi házat szeretnék továbbfejleszteni, hogy mindenki számára elérhetőek legyenek a higiéniás szolgáltatások. A távlati tervek között szerepel egy mosodabusz indítása is.
Bár a döntőbe jutott további három csapat nemzetközi szinten most nem versenyezhet tovább a fődíjért, a terveik itthon valósággá válhatnak, hiszen már eddig is rengeteget tettek érte. A Lótuszok állami gondoskodásban élő gyerekek, ők egy olyan közösségi házat és mentorprogramot szerveznek maguknak és sorstársaiknak, amely kifejezetten az önálló életre, pályaválasztásra készíti fel a felnőttkor küszöbén álló fiatalokat. A Mozaik egy applikációt fejleszt, amely mozgássérült, fogyatékkal élő embereket lát el olyan információval munkahelykeresés közben, amelyekből megítélhetik mennyire akadálymentesek és befogadók a lehetséges munkahelyek. A Mindenki egyért, egy mindenkiért bükkszentmártoni csapat pedig a pályaválasztásban, munkakeresésben támogatná a helyi fiatalokat.