Borítókép: Káprázatos öltözékek parádéja a Néprajzi Múzeum új gyűjteményi kiállításában Forrás: Néprajzi Múzeum

Káprázatos öltözékek parádéja a Néprajzi Múzeum új gyűjteményi kiállításában

Megnyitotta a Néprajzi Múzeum új, minden eddiginél nagyobb és látványosabb gyűjteményi állandó kiállítását.

A Néprajzi Múzeum gyűjteményének 3600 eredeti műtárgyát bemutató új állandó kiállítás a régi hímzések, viseletek, öltözékek rajongóinak feledhetetlen élményt nyújthat. A 3000 négyzetméteres tárlaton összesen 650 textil vagy textillel kombinált tárgy fedezhető fel.

Forrás: Néprajzi Múzeum

A kiállításon újra életre kelnek azok a színes viseletek, amelyek 1896-ban az akkori Magyarországot bemutató Ezredéves Országos Kiállítás Néprajzi falujában az egyes vármegyék jellemző népcsoportjainak jellemzőit reprezentálták. A Népművészet időről időre kiállításrészben pedig nemcsak a különböző régiók autentikus hímzéseit, szőtteseit, öltözékeit vehetjük szemügyre, hanem azokat is, amelyeket a későbbi, ebből inspirálódó ruhatervezők álmodtak meg.

Forrás: Néprajzi Múzeum
Kattints a képre és tudj meg többet a Néprajzi Múzeum új gyűjteményi kiállításáról!

Jó néhányat megtekinthetünk abból a 30 ködmönből, amelyet a Heves megyei Átányon gyűjtöttek össze a kutatók, az akkor már a padláson tárolt, csak egy-egy idős asszony által viselt csodálatos kidolgozású ruhadarabból. Szemügyre vehetjük egy kalotaszegi asszony gazdag ruhatárából a „nagyünnepi templomi”, a „vasárnap délutáni”, és a „faluban jövő-menő” viseletet. Láthatjuk az erdélyi Lövéte és a dél-tunéziai, Dzserba-sziget esküvőinek öltözékeit, megnézhetjük egy egykor élt szibériai darhat sámánnő ruháját.

Forrás: Néprajzi Múzeum

A Néprajzi Múzeum új gyűjteményi kiállítása természetesen nemcsak textilek parádéja. A nyolc tematikára épülő tárlaton számos téma és történet mentén fedezhetjük fel magyar hagyományainkat és más népek kultúráját. A bemutatón a gyűjteménybe került műtárgyak életéről, a távoli kultúrák, ismerős népcsoportok hagyományait feltáró kutatók terepmunkájáról, a hajdani őstörténeti kutatások következményeiről, a népművészet felfedezésének máig tartó hatásáról is képet kapnak a látogatók. A busójárás tárgyi rétegei, a matyó kötények, festett bútorok, faragott eszközök, óceániai halotti maszkok vagy az al-dunai halászat eszközei mellett számos téma szembesít az örökségünkhöz fűződő bonyolult kapcsolatunkkal.

Forrás: Néprajzi Múzeum