Egy egészségügyi szakértő szerint ez az a 2 fajta mag, ami csökkenti a rák kockázatát
A magvak, mint például a tök-, napraforgó-, szezám-, vagy épp a chia, nemcsak dekorációként tehetik teljessé a tányért, hanem egészségügyi szempontból is fontos a rendszeres fogyasztásuk. Olyan értékes vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, mint a réz, a cink, a szelén, a K-, a B-, vagy a D-vitamin, de bizonyos magfajtáknak még a vastartalma is kimagasló. A kulináris élvezeteken túl is számos előnye van a magoknak, amik közül most kettő ismerhetsz meg még jobban, melyeknél bizonyításra került, hogy a rák kockázatának csökkentése érdekében is javasolt, hogy mindig legyen belőlük a kamrában.
Lenmag
A lenmag igazi kincs, nemcsak finom, a dióhoz is hasonlító íze, és ropogós állaga, hanem értékes rosttartalma miatt is érdemes gyakran fogyasztani, már csak azért is, mert szinte bármilyen, sós, vagy akár édes ételhez is passzol. Magas rosttartalmának köszönhetően elősegíti a teltségérzetet, valamint a rostok döntő szerepet játszanak a vércukorszint stabilizálásában és az étvágy csökkentésében is, így bármilyen a fogyókúrákba tökéletesen beilleszthető. Gazdag antioxidánsokban is, és kutatások szerint olyan természetes vegyületeket tartalmaz, amelyek összefüggésbe hozhatók a rák kockázatának csökkenésével. Továbbá olyan csodálatos zsírsavak forrása is, mint az alfa-linolénsav (ALA) és az omega-3 zsírsav, amik segítenek a szervezetben lévő gyulladásokat csökkenteni, ráadásul az ALA-savról tudományosan bizonyított, hogy segít meggátolni a rákos sejtek növekedését, különösen mell-, prosztata- és vastagbélrák esetén. Ami a fogyasztását illeti, a szakértők szerint őrölve érdemes, hiszen így hasznosul leginkább, és könnyedén kiegészíthető vele bármilyen étkezés. Egy-két evőkanál a kefirbe, joghurtba, a reggeli turmixba, vagy a tésztára, rizottóra a sajt mellé, a főzelékbe, a levesbe, a salátákhoz feltétként, a panírozásnál a tojásba, de a sütemények tésztájához is hozzá adható. A lenmag fogyasztásának tényleg csak a képzelet szab határt.
Chia mag
Azték zsályaként is szokták emlegetni ezt a magfélét, ami úgy igazán az elmúlt 10 évben lett egyre inkább népszerű a konyhai alapanyagok között. Az árát illetően, ez a magasabb kategóriába tartozó magféleség a lenmaghoz hasonlóan szintén remek forrása az omega-3 zsírsavnak, valamint tele van antioxidánsokkal, beleértve a kvercetint, a klorogénsavat, és a kávésav, amely segít leküzdeni az oxidatív stresszt. Kutatások szerint rendszeres fogyasztása segíthet csökkentheti a mell-, máj-, hasnyálmirigy- és vastagbélrák kockázatát. A chia mag egyik figyelemre méltó képessége pedig az, hogy felszívja a folyadékot és megduzzad, így gélszerű textúrát képez, valamint az emésztés során meghosszabbítja a teltség és a hidratáltság érzését, ezzel is hozzájárulva a fogyáshoz. Legegyszerűbben pudingként fogyasztható, a chia magot keverd össze ízlés szerint tejjel (lehet növényi alapú tejhelyettesítő ital, például mandula, kókusz vagy szója is). Éjszakára tedd a hűtőbe, majd reggel ízesítsd kedvedre friss, vagy aszalt gyümölcsökkel, kókuszpehellyel, lekvárral, és máris kész a tápláló reggeli. Ha kenyeret, gofrit, palacsintát vagy muffint készítesz, akkor a nyers tésztához is bátran adhatsz 1-2 evőkanállal, így máris feldobhatod vele a megszokott süteményt.