Borítókép: A 10 legjobb film, amit a cannes-i filmfesztiválon most díjazott magyar rendező, Szabó István adott a világnak Forrás: NFI

A 10 legjobb film, amit a cannes-i filmfesztiválon most díjazott magyar rendező, Szabó István adott a világnak

Ujvári Viki szerző fotója
Utoljára frissítve:
Szabó István az elmúlt 60 évben számos különleges alkotással öregbítette a magyar filmgyártás hírnevét.

Május 13-án vette kezdetét a 78. cannes-i filmfesztivál, ahol bár idén egy magyar alkotás sem szállt versenybe az Arany Pálmáért, ám a rövidfilmek versenyébe Kenyeres Bálint rendező No.3 (The Spectacle) című alkotása is meghívást kapott, emellett a felújított filmklasszikusokat felvonultató Cannes Classics szekcióban Szabó Istvánegyik alkotását,A napfény ízét mutatták be május 16-án.

Forrás: Getty Images

A 25 éve forgatott koprodukció vetítése előtt a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) életműdíjjal tüntette ki Szabó Istvánt, melyet az Oscar-díjas rendező személyesen vett át a fesztiválpalotában.

Köszönőbeszédében felidézte, hogy 1962-ben a Koncert című 16 perces diplomamunkáját beválogatták a cannes-i filmfesztiválra, ahol a legjobb rövidfilmnek járó elismerést is átvehette. Összesen öt alkalommal válogatták be alkotásait a fesztivál versenyprogramjába, és 1985-ben a Redl ezredes című filmjével a Zsűri díját is elnyerte. Szabó István 1938. február 18-án született Budapesten, apai nagyapja és édesapja után sokáig ő is orvos szeretett volna lenni, majd 16 éves korától a filmrendezés kezdte el vonzani és az érettségi után rögtön jelentkezett és első próbálkozásra fel is vették Színház- és Filmművészeti Főiskola (ma már egyetem) filmrendező szakára, ahol 1961-ben végzett. Koncert című vizsgafilmje az oberhauseni nemzetközi fesztiválon díjat is nyert. A Híradó és Dokumentumfilmgyárban helyezkedett el, ahol asszisztensként dolgozott miközben három rövidfilmet is készített. 1962-ben Herskó János rendező utánajárásának köszönhetően átkerült a Hunnia Filmgyárba és közel tíz éven át ott dolgozott, az ő támogatásának nagy szerepe volt abban, hogy a fiatal, pályakezdő Szabó István saját forgatókönyve alapján elkészíthette első nagyjátékfilmjét, az 1965-ben bemutatott Álmodozások korát, amit aztán az Apa és a Szerelmesfilm követett. Az elmúlt 60 évben hazai és nemzetközi viszonylatban nézve is számos neves alkotás került ki a kezei közül. 1982-ben a filmje, a Mephisto, a magyar játékfilmek közül elsőként nyerte el az Oscar-díjat, emellett Kossuth-díjjal és többek közt Ezüst Medve-, BAFTA-, David di Donatello- és Európai Filmdíjjal is büszkélkedhet.

Következzen Szabó István 11 legjobb nagyjátékfilmes rendezése, amit a rajongók szerint egyszer mindenkinek látnia kell!

Következzen 13 magyar film, ami a Nagyjátékfilmek versenyén díjat kapott a cannes-i filmfesztiválon!