Borítókép: Stílusnagykövetünk ajánlja: Pécs történelmi helyei

Stílusnagykövetünk ajánlja: Pécs történelmi helyei

Stílusnagykövetünk, Schmidt Enikő, a King Street Fashionista blog tulajdonosa városa, Pécs legstílusosabb helyeit népszerűsítve blogol az InStyle.hu-n. Íme az újabb bejegyzés, a korábbiakat itt találjátok!


Nap mint nap lenyűgöz Pécs történelme, csodás érzéssel tölt el egy-egy történelmi helyszín és annak a története, mondanivalója. Szeretem elképzelni, hogy milyen volt abban az időben a város, az emberek és a hangulat, ez igazán inspirál engem. Szerencsémre Pécs gazdag az ilyen helyszínekben, de ez a rengeteg közül most a kedvenceimet mutatom be. Több egymás mellett található, és ahogy ígértem, ott kezdjük az utunkat, ahol legutóbb abbahagytuk. Remélem, a ti tetszéseteket is elnyerik Pécs múltjának darabkái és büszkén viselt sebei, melyek a felfedezőkre és nosztalgiázókra várnak.

Székesegyház



A Pécsi Szent Péter és Szent Pál Székesegyház, de hívják vártemplomnak is, az egyik leglátogatottabb hely a városban. Négy 60 méter magas tornya kiemelkedik a várfal és a házak közül, amivel messziről hívja fel magára a figyelmet. Az országban ez az egyetlen négy főtoronnyal rendelkező templom. Szent István király idejében alapították, ezáltal több évszázad stílusjegyeit hordozza magán, de leginkább a klasszicista, gót és neoromán stílus jellemzi. Ha a környéken jártok, mindenképp nézzetek be, mert belül igazán fényűző és páratlanul gyönyörű. Nagyon színes és díszes, sok időt el lehet tölteni az apró részletekben való gyönyörködéssel. Idén nyáron több belső látványosságot is megosztottak a nyilvánossággal, a dél-keleti toronyban kilátót alakítottak ki és kitárták a Püspöki Palota és a Palotakert kapuit.


Püspöki Palota


püspöki palota

A Püspöki palotát a 12. században építették és a körülötte lévő épületekkel, mint a Székesegyház és a Barbakán egy műemlék együttest tesznek ki. A belső vár maradványai középkori eredetűek, de a keleti homlokzat a mai alakját csak 1852-ben nyerte el. A püspöki palotában megtekinthetjük a püspöki dolgozószobákat és szalonokat, melyek stílusa az idővel változott. Találhatunk bennük barokk, biedermeier, neoreneszánsz és neobarokk bútorokat és festményeket. Az egyházmegye műkincseit, páratlan műalkotásait, festményeket, szobrokat a Kincstárban nézhetjük meg, amit a Martyn-házban alakítottak ki. A Püspöki Magtár épületét átalakították és ma már mint rendezvény – és konferenciaház működik, aminek része a 18. században épített püspöki pince, mely a tervek szerint vendéglátóegységként fog szolgálni. Egy titkos földalatti átjárót is megnyitottak, ami a Magtárat és a Palota kertjét köti össze. A Palota erkélyén Liszt Ferenc szobrát láthatjuk.


Középkori egyetem és Várfalsétány


középkori egyetem és vársétány

A Székesegyház mögött található Magyarország első, 1367-ben alapított egyetemének akkori épülete. Az egyetem épületében interaktív kiállítás nyílt, 3D-s látványosságokkal. A püspöki bulla azt állítja, hogy Pécs „a tudomány művelésére különösen alkalmas”. Az egyetem épületének helye és annak maradványai az 1900-as években került a felszínre. Az egyetem épületétől nyugatra tárták fel az 1355-ben alapított Aranyos Mária kápolnát, ahol Vilmos püspök, az egyetem alapítójának sírhelye is található. A maradványok labirintusszerűek. A várfal mentén kialakítottak egy zöld övezetet, egy sétányt tele érdekességekkel, szobrokkal és padokkal. A sétány a Kőparkba torkollik. Ahogy az ember csak sétál, ücsörög itt és bámészkodik, könnyen el tud veszni, főként az időben.


Barbakán



A Barbakán a pécsi püspökvár délnyugati kapubástyájának tornya. Ez egy kör alapú magas erőd, felvonóhíddal és két bejárattal. A bástya tetejéről páratlan kilátást kapunk körbe a belvárosra. A bástya egyik kijáratán a Barbakán kertbe jutunk, ahol nyugodtan sétálgathatunk vagy ücsöröghetünk a fűben. A bástya alatt található a Kultúrkert is, ahol nemrég egy kávézót nyitottak az impozáns környezetben, így a várfalon belül a püspöki palota egy részében fogyaszthatunk frissítő italokat és grillezett ételeket, nyáron mindig tele van a hely és gyakran tartanak sportközvetítéseket is.


Cella Septichora


cella septichora (5)

A Cella Septichora bejárata a Székesegyháztól dél-keleti irányban található, a Janus Pannonius utcában, de a föld alatt hosszan elnyúlik, a Káptalan utcától a Szent István térig, ahol a felszínen is láthatjuk részeit. Itt rejtőznek Pécs római kori elődjének, Sophianenak a maradványai. Felfedezhetitek a IV. századból fennmaradt nekropoliszt, az ókeresztény sírépítményeket. A különleges régészeti bemutatóhely 2000-ben felkerült az UNESCO világörökségi listájára. Miközben járjátok a műemlék- és lelet együttest, nem egyszerűen a sírkamrákat és az akkori temetkezési szokásokat ismeritek meg, de sokat tanulhattok Pécs történelméről, hogy éltek az emberek a Római kor idején és időről időre hogyan változtak a mindennapi és vallási szokásaik.


Tettye



A Tettye Pécs egyik legkedveltebb randi – és kirándulóhelyszíne. Kicsit távolabb a nyüzsgő belvárostól, adott egy nyugodt, frissen felújított, modern park, történelmi romok, arborétum és barlang, valamint ahogy már említettem, innen az egyik legszebb a panoráma a városra. A park teljesen zöld övezet, ami a kikapcsolódást szolgálja, valamint alkalmas futásra, sziklamászásra és kisgyerekek szórakoztatására is. A romok helyén a 16. században a pécsi püspök, Szatmáry György nyári palotája állt, majd a török idők alatt derviskolostor lett. Innen származik a városrész neve is, a török „tekke” szó jelentése derviskolostor. Azóta a romok különböző rendezvények helyszínéül szolgálnak. Itt található még a Pintér-kert arborétum, ami változatos növényvilágával és a kis villájával romantikus hangulatot áraszt. Akiket az is érdekel, hogy mi van a felszín alatt, látogassanak el a mésztufa barlangba, jelenleg Magyarországon csupán három ilyen jelentős kiterjedésű üregrendszer található.
Ide kattintva olvashatjátok budai stílusnagykövetünk, Nagy Vivienn blogját, pesti 
stílusnagykövetünk, Erika szuper tippjeit itt találjátok. Debreceni stílusnagykövetünk,
Szűcs Tarcsa Anita blogját ide kattintva, győri stílusnagykövetünk, Polgár Eszter blogját ide kattintva olvashatjátok, ide kattintva pedig legújabb bloggerünk, a szegedi SerpenyőVirtuóz bejegyzéseit olvashatjátok.