Borítókép: A szakértők egyetértenek: ezért alakul ki a legtöbbeknél az újévi depresszió - 7 tipp, amivel leküzdheted! Forrás: Unsplash/Freestocks

A szakértők egyetértenek: ezért alakul ki a legtöbbeknél az újévi depresszió - 7 tipp, amivel leküzdheted!

Utoljára frissítve:
A karácsony és az év vége az egyik legcsodálatosabb időszak, de mi történik utána? Hogyha szokatlan idegességet, szomorúságot vagy akár magányt érzel az ünnepek elteltével, lehet, hogy nálad is beütött a „post-holiday blues”. De mégis mit lehet kezdeni az év eleji szorongással és depresszióval?

A karácsony kétségkívül mindenkit pozitív energiákkal és meghittséggel tölt el, hiszen az ünnepi vásárlás, az ajándékok beszerzése és átadása, a társasági és családi élet, illetve a fokozott jókedv garantált ilyenkor, igaz? Sajnos azonban nem mindenki mondhatja el ezt magáról, hiszen sokan beleesnek a „holiday blues” csapdájába, ami stresszes állapottal, szorongással, szomorúsággal vagy akár a magány érzésével is párosulhat. Dr. Ken Duckworth, a Mentális Betegségek Nemzeti Szövetségének tiszti főorvosa szerint az ünnepi szezon indokolatlan elvárásokat és extra stresszt kelthet az emberekben, főleg akkor, ha a karácsony minden pillanatát tökéletessé próbáltuk varázsolni, és az összes elvárásnak meg akartunk felelni. Azonban ez egészen januárig is eltarthat, ilyenkor viszont már "post-holiday blues" néven emlegetik a szakemberek ezt a depresszív jelenséget.

Sok kutatás alátámasztotta már, hogy az ünnepek sokak számára frusztrációt és fokozott stresszt jelentenek, és tulajdonképpen erre épül az „ünnepi blues” kifejezés is, mely a szomorúság, az elszigeteltség, az energia- vagy motivációszegénység érzését, vagy az ünnepek alatti kimerültséget jelenti. Az év eleji levertséget, amit sokan az ünnepek után éreznek, szintén ide sorolhatjuk, de néha külön fogalomként kezelik, például "post-holiday blues" néven. Ez a hangulatváltozás abból fakad, hogy az ünnepi időszak után hirtelen véget ér a nyüzsgés, és vissza kell térni a mindennapok monotonitásába. A "varázslatos" ünnepi hangulat és az ezzel járó izgalmak eltűnnek. Az új évvel kapcsolatos nagy elvárások vagy fogadalmak szorongást okozhatnak. Az anyagi terhek vagy az ünnepi túlköltekezés is feszültséget eredményezhet. „Sokan stresszelnek a családi együtt töltött idő miatt, például, ha családtagok között konfliktus volt” – mondja Dr. Duckworth.

Dr. Anna Costakis, az egyik amerikai egyetem kórházi pszichiátriai rezidensképzésének igazgatója szerint az ünnepek alkalmat adnak az önreflexióra, és sokszor szomorúvá válhatunk, ha tudatosul legbelül, hogy az életben nem ott tartunk, ahol kellene. És ne felejtsük azt sem, hogy az ünnepi eszem-iszom negatívan nyomhatja rá a bélyegét a testi és mentális jóllétünkre is, hiszen ilyenkor kevesebbet mozgunk, több egészségtelenebb ételt fogyasztunk, ami ingerlékennyé, lomhává és feszültebbé tehet minket, ami megnehezíti az új év pozitív kezdését.

Ha te is el akarod kerülni a "post-holiday blues-t", akkor itt van 7 tipp a szakemberektől, hogy mit tehetsz az újévi depresszió ellen!