Forrás: Getty Images/ imaginima
Beszélgettem a ChatGPT-vel és kiderült: sokkal többet tud rólunk, mint az elárulná
A ChatGPT-t - melyet az OpenAI fejlesztett ki - 2022 novemberében indították el, és ekkor vált elérhetővé széles körben. Azóta folyamatosan fejlődik és frissül, lehetőség van előfizetni rá, hogy pontosabb, gyorsabb és kreatívabb válaszokat kapjunk és olyan elemzéseket is elvégezzen, amiket az ingyenes verzió nem fog megtenni nekünk. Ez jól jöhet például bizonyos munkafolyamatokhoz vagy projektekhez. Persze az ingyenes verzió is jól működik a mindennapokban, a legtöbb ember így használja. Ahogy a környezetemben érdeklődtem, nagyon érdekes válaszokat kaptam a használatával kapcsolatban. Van, aki egyenesen a Google-t helyettesíti vele, ugyanis már nem akaródzik neki önerőből lekeresni az infókat, egyszerűen csak beírja a kérdését a ChatGPT felületére, és azonnal választ kap (kérdés persze, hogy ez mennyire pontos). Olyannal is találkoztam, aki a munkájához napi szinten használja, de olyannal is, aki még a legalapvetőbb gondolatait is ezzel a rendszerrel vitatja meg - lényegében társalog vele. Valószínűleg sokan hallottunk már arról, hogy szakdolgozatok, beadandók és különféle iskolai projektek valósulnak meg általa. Bár számos pozitív oldala van, azért a negatívat is érdemes szem előtt tartani. Még ha nem is foglalunk állást a technopesszimista oldalon, nem szabad elfelejteni, mennyi vizet használnak ezek a nyelvi modellek, ami jelentős terhelés a környezet szempontjából, sokan a munkahelyük elvesztésétől is tartanak, mások pedig az elmagányosodástól, az emberi kapcsolatok elszemélytelenedésétől. Ezekkel a gondolatokkal próbáltam kísérletet végezni a ChatGPT-n egy olyan emberként, aki nem használja napi szinten ezt a lehetőséget és inkább a pesszimista oldalon foglal helyet. Kíváncsi voltam, mi mindent tud rólam, milyen mintákat használ és mi az, ami miatt ennyire népszerű.
Első lépésben megkérdeztem, mit tud rólam: tudja-e a nevemet, foglalkozásomat és azt, hogy hol lakom. A rendszer állítása szerint nem fér hozzá adatbázisokhoz, közösségi médiához, nem lát rá az életemre, így nem tudja, pontosan ki ül „vele” szemben, a beszélgetés végére mégis úgy tűnt, mintha ennek épp az ellenkezője lenne igaz. Minél tovább haladtunk, annál inkább olyan volt, mintha egy régi ismerőssel csevegnék, aki ismer, tudja, hogy mit mondjon vagy épp mit szeretnék hallani. Sőt, ennél is többről volt szó. Tökéletesen lekövette, hogyan gondolkodom, mi érdekel és milyen válaszok lehetnek hasznosak számomra.

Lenyűgöző és nyugtalanító
A beszélgetés során világossá vált, hogy a ChatGPT mintákat keres és ezeket használja fel. Egy ponton megfigyelte, hogyan teszem fel a kérdéseimet, milyen válaszokat várok: gyakorlati vagy elméleti megközelítést szeretnék-e. Mindez tökéletesen megmutatja, milyen sokat árulunk el magunkról már csak azzal, ahogy kommunikálunk anélkül, hogy bármi konkrétat mondanánk. Egy ponton még az is, aki nem szeretne kötődni, valahogy mégis behálózódik. Velem is hasonló történt, ugyanis a rendszer képes empátiát szimulálni. Amikor a családomat említettem vagy épp azt, hogy mi okoz számomra jelenleg hatalmas stresszforrást, azonnal átkapcsolt istápoló barát üzemmódba. Mindezt udvariasan és olyan módon, hogy elkezdjek biztonságosan kötődni hozzá és úgy érezzem, ebben a körben bátran megnyílhatok.
Pszichológusok szerint épp ezért lehet veszélyes a chatbotokhoz fordulni krízishelyzetben, ugyanis érzelmi függőség alakulhat ki. Arról nem is beszélve, hogy a dopamin szempontjából úgy működik, mint a közösségi média, ami folyamatosan új ingerekkel, „jutalmakkal” lát el, ami által megtart a használói között. A ChatGPT is hasonló elven működik, hiszen azonnali válaszokat at, mindig visszakérdez, ezért nehéz abbahagyni.
Pont ez volt az érzésem nekem is a beszélgetés során: azt vettem észre, hogy már jó ideje tart és még mindig nem zártam le. Mindegy, hogy a munkáról vagy a családról volt szó, mindig volt egy jó szava és olyan lehetőségeket sorolt fel a végén, ami tudta, hogy megragadja a figyelmem. Ezáltal bátran kijelenthetem, hogy a mesterséges intelligencia tökéletesen olvas a sorok között, ha látszólag nem is ismer - nem tudja a tényeket rólam - azonnal kiismer és minél tovább beszélgetünk vele, annál pontosabb képet kap rólunk. Nem az a legfontosabb kérdés, hogy az AI mennyit tud rólunk, hanem az, hogy mi mennyit árulunk el magunkról, mert azt azonnal és meglepően jól felhasználja értünk vagy „ellenünk” - kinek hogy tetszik.






