A fehérjepor ijesztő mellékhatása, amiről az orvosok szerint senki sem beszél
A fehérjepótlás nélkülözhetetlen az egészséges étrend szempontjából, ráadásul ha valaki aktív életmódot folytat, rendszeresen sportol, vagy épp fogyni szeretne, akkor tökéletes megoldás lehet egy fehérjeporból készült turmix egy főétkezés kiváltására is. A fehérjebevitel nélkülözhetetlen az izmok regenerációja szempontjából is, azonban azt is érdemes szem előtt tartani, hogy nem csak porból célszerű a szükséges napi fehérjebevitelt fedezni, a poroknak ugyanis lehetnek káros mellékhatásai, főleg a rendszeres és magas dózisú fogyasztás esetén.
Nemrég készült egy interjú két neves amerikai dietetikussal, Dana Ellis Hunnes, Catherine Gervacioand okleveles táplálkozási tanácsadókkal, akiknek a nevéhez számos sikerkönyv is fűződik. A szakemberek a beszélgetés során pedig felhívták a figyelmet, hogy a túl sok fehérjeport tartalmazó étrend veseproblémákhoz, kellemetlen emésztési panaszokhoz, sőt, a kívánt fogyás megakadályozásához is vezethet hosszú távon! A tudomány jelenlegi állása szerint a napi fehérjebevitel ajánlott adagja mindössze 0,8 gramm testsúlykilogrammonként, míg a legtöbb por alapú étrend kiegészítőn az áll, hogy egy adag 30 gr, ami közel a kétharmada egy átlagos testalkatú, 60 kg-os felnőtt nő javasolt napi fehérjefogyasztásának. Amire azért érdemes figyelni, mert számos egyéb ételből, természetes módon is fogyasztunk naponta fehérjét, például a reggeli kávéban lévő tejből, de a tejtermékek és a húsok mellett, bármilyen meglepő is, a zöldségek, a hüvelyesek és a magvak is tartalmaznak fehérjét, sőt még a teljes kiőrlésű kenyér vagy a zabkása is.
Figyelmeztetnek a dietetikusok, majd hozzáteszik, hogy ez különösen, a már meglévő veseproblémákkal küzdő emberek számára adhat okot aggodalomra. Valamint arra is felhívják a figyelmet, hogy a tehéntejből származó fehérje, az úgynevezett kazein, problémákat okozhat azoknál, akik tejfehérje allergiában, laktózérzékenységben szenvednek, így nekik mindenképp érdemes kerülni a por alapú fehérje fogyasztását.
„Természetesen nem azt mondjuk, hogy teljesen ki kell iktatni a fehérjeport az étrendből, azonban itt is, mint a táplálkozás minden részén, a kulcs a mértékletességben rejlik” - zárja a beszélgetést Dana Ellis Hunnes, aki szerint a fehérjebevitel nagy részének természetes, teljes értékű élelmiszerekből kell származnia, nem pedig feldolgozott termékekből.