Forrás: GettyImages
„Az étkezés utáni séta 30 nap alatt teljesen átalakította az egészségemet” - íme, hogyan
- 🚶♀️ Már 10–15 perc séta evés után javítja az emésztést
- 💡 Csökkenti a vércukorszint-ingadozást és a fáradtságot
- 🌿 Segít megelőzni a puffadást és a gyomorpanaszokat
- 😴 Rendszeres gyakorlás mellett javíthatja az alvásminőséget
- ✨ Még a bőr állapotán is pozitív változásokat hozhat
Szinte mindenki tapasztalta már legalább egyszer azt a bénító kajakómát, amikor az étkezés utáni hirtelen teljesen erőtlen leszel – olyannyira, hogy egy 2024-es tanulmány szerint az emberek akár 30%-a tapasztal evés utáni vércukorszint-zuhanást, ami fáradtságot és hangulati ingadozásokat okozhat. Lehet, hogy egy kiadós étkezés után nem éppen a mozgás az első, ami megfordul a fejedben, de kutatások szerint akár egy rövid séta is rengeteget segíthet. Ugyanis már két perc mozgás is stabilizálhatja az inzulin- és vércukorszintedet, serkentve az emésztést, segítve, hogy a táplálék gyorsabban végig haladjon az emésztőrendszeren. De mégis, hogy lehet ez? Birdie Wilkins fitness edző kipróbálta a módszert, és részletesen beszámolt az eredményekről. Mutatjuk!
Időzítsd és illeszd a sétát a napi rutinodhoz, hogy neked jól esik
A fitness edző kíváncsi volt, hogy az evés utáni kajakóma tényleg elkerülhető-e az étkezés utáni sétával, ezért belekezdett egy 30 napos kihívásba. Birdie a munkában is folytatta a kihívást: az irodai napokon ebéd után várt 10 percet, majd utána indult el egy rövidebb sétára. Amikor pedig otthonról dolgozott, vacsora után mozdult ki a szabadba, ha pedig esett az eső, akkor az otthoni futópadon sétált. Birdie azt tanácsolja, ha elkezdenénk a sétát, mindig akkorra időzítsük, amikor nekünk a legjobb, és könnyedén összeegyeztethető a napi rutinunkkal. „Ha neked a reggeli utáni séta jön be, hajrá! Ha inkább vacsora után tudsz időt szánni rá, az is szuper” – tanácsolja. Birdie kikérte Dr. Rebecca Robinson sportorvos és mozgásszakértő véleményét is az evés utáni sétához, aki azt javasolta az edzőnek, hogy mindegy, melyik napszakban sétál, a lényeg, hogy evés után legfeljebb 30 percen belül kezdjen el mozogni.
Birdie a séták alatt 10 és 30 perc közötti időintervallumokkal próbálkozott, de számára a legideálisabb idő 10-15 perc volt, amit Dr. Robinson is megerősített. A sportorvos elárulta, meg kell találni az arany középutat, hiszen, ha túl sokáig sétálunk evés után, emésztési kellemetlenségek is felléphetnek. A legideálisabb a negyedórás etap, egyenletes, nyugodt séta formájában, ami segíti az emésztés beindulását.
Ezt az 5 dolgot tapasztalta a fitness edző a kihívás alatt
1. Birdienek a sétálás óta megszűnt az étkezés utáni nehéz érzése és fáradtsága, és elmondása szerint inkább feltöltődve tért vissza a mozgásból. Ennek oka az lehet, hogy séta közben az izmok összehúzódnak, ami fokozza a glükózfelvételt, a vércukrot pedig az izmok felhasználják energiaként. Ezzel csökkenthető a drasztikus vércukorszint-ingadozás, ami a kimerültség egyik fő okozója étkezés után.
2. Ha 20 percnél tovább sétált, ismét rátört a fáradtság. Bár Birdie próbálta a szokásos 10-15 perces mozgást fokozni, meglepő módon nem érezte jól magát tőle. Dr. Robinson szerint ennek is megvan a tudományos magyarázata. „Ilyenkor verseny alakul ki az izmok és az emésztőrendszer vérellátása között. Ha hosszabb ideig sétálsz, egyre több vér áramlik az izmaidba – viszont közben az emésztőszervek is igényelnék azt a vért, hogy feldolgozzák az ételt.” Mindez beindítja a szimpatikus idegrendszert, és a test egyszerre próbál két rendszernek is energiát biztosítani. „Ez az a folyamat, ami fáradtságot válthat ki” – teszi hozzá a szakember.
3. Birdie mióta rendszeresen sétál, egyszer sem tapasztalt puffadásos tüneteket. A mozgásszakértő szerint a sport a legjobb módja a bélmozgás serkentésének. Mozgás hatására aktiválódik az enterikus idegrendszer, mely a nyelést, az enzimkiválasztást és a vérkeringést szabályozza, illetve beindítja a paraszimpatikus idegrendszer működését is, ami gyorsítja az emésztést.
4. A kihívás során a fitnesss edző azt vette észre, hogy éjjel egyszer sem ébredt fel, ami előtte igen sűrűn előfordult nála. Dr. Robinson szerint ez teljesen érhető, ugyanis a rendszeres séta megnyugtatja a hipotalamusz–agyalapi mirigy–mellékvese rendszert, ami a test stresszreakcióiért felel. A többi pedig szimpla biológia: minél nyugodtabb ez a rendszer, annál kevesebb stresszhormont termel a szervezet, mely segíti a pihenést és támogatja a mennyiségi és minőségi alvást.
5. Végül Birdie annak örül a legjobban, hogy a rosacea tünetei, amivel több, mint 7 éve küzd, állítása szerint csökkentek az arcán. Ennek tudományos magyarázata feltételezhetően az, hogy a mozgás csökkenti a szervezet gyulladásos folyamatait – így akár a bőrgyulladást is.
Ha te is belevágnál az evés utáni séta kihívásba...
Nem állítjuk, hogy neked is ugyanezek a pozitív változások következnek be egy hasonló kihívás teljesítésével, hiszen minden ember más és más, ezáltal a szervezet reakciói is eltérőek lehetnek. Azt azonban biztosan tudjuk, hogy az étkezés utáni rövid séta csakis pozitív hatással lehet a szervezetedre, ezért érdemes beépítened a napi rutinodba, ha van rá lehetőséged. Azzal ugyanis, ha evés után egy picit mozogsz – jelen esetben leviszed gyorsan a kutyát sétálni, mész két háztömböt az iroda körül vagy éppen autó helyett elsétálsz a közeli kisboltba –, támogatod a szervezetedet az emésztésben, és elkerülöd a gyomorproblémákat és az alhasi diszkomfortérzetet. Kezdd kicsiben, hogy fenntartható szokássá váljon, hiszen egy közepes tempójú, 10-20 perces séta heti 3-5 alkalommal már látványos javulást hozhat!










