10 élelmiszer, ami csökkenti a pajzsmirigy-alulműködés tüneteit: azt is mutatjuk, miket kerülj!
A pajzsmirigy-alulműködés során a szervezet nem termel elég pajzsmirigyhormont. Ez pedig hatással van szinte az egész szervezetre, jellemzően hangulatingadozások, hízás, hajhullás és fáradtság tapasztalható ilyenkor.
Bizonyos diéták segíthetnek a pajzsmirigy-alulműködésben szenvedőknek?
A tápláló étrend betartása mindenki számára fontos, de a tanulmányok azt mutatják, hogy bizonyos étrendi beavatkozások speciális előnyökkel járhatnak a pajzsmirigy-alulműködésben szenvedők számára.
A Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladás a pajzsmirigy-alulműködés egyik leggyakoribb oka. Ez egy autoimmun betegség, amely a pajzsmirigyszövet fehérvérsejtek vagy limfociták általi fokozatos elpusztításához vezet. A probléma gyakoribb a nőknél, és gyakran 30 és 50 éves kor között alakul ki, bár férfiaknál és fiatalabbaknál is előfordulhat. Számos tanulmány kimutatta, hogy az étrendi változtatások számos szempontból előnyösek lehetnek a Hashimoto-betegségben szenvedőknek. Ez magában foglalja a pajzsmirigy működésének javítását, az egészséges testsúly elősegítését és a betegség tüneteinek csökkentését.
A gluténmentes diéták, az autoimmun eliminációs diéták és a gyulladáscsökkentő diéták olyan étrendi minták, amelyek hasznosnak bizonyultak a Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladásban szenvedők számára. Például a gluténmentes diéták segíthetnek javítani a pajzsmirigy működését. Ezenkívül a zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrend megvédheti a sejtkárosodást, és elősegítheti az egészséges testsúly fenntartását.
Egyes tanulmányok azt is sugallják, hogy az eliminációs diéták, mint a módosított paleo diéta, segíthetnek csökkenteni a tüneteket, például a fáradtságot, és javítani az életminőséget. A tápláló, szabályozott kalóriatartalmú étrend betartása elősegítheti a fogyást is, amivel sok pajzsmirigy-alulműködéssel küzdő hadilábon áll. Sőt, a tápanyaghiány ronthatja a pajzsmirigy-alulműködés tüneteit, például a fáradtságot, a szorongást és a rossz hangulatot.
Arról, hogy milyen tápanyagokra van szükséged pajzsmirigy-alulműködés esetén, itt olvashatsz bővebben!
Miket ne egyél pajzsmirigy-alulműködés esetén?
Nem kell sok ételt kiiktatni, ha pajzsmirigy-alulműködéssel küzdesz, de vannak bizonyos élelmiszerek, amelyek problémákat okozhatnak egyes betegeknél.
Glutén és ultra-feldolgozott élelmiszerek
A glutén a búzában, az árpában, a tritikáléban és a rozsban található fehérjék csoportja.
Egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a Hashimoto-betegségben szenvedők számára előnyös lehet a gluténmentes diéta. Más tanulmányok azonban ezt cáfolják.
Ezenkívül a pajzsmirigy-alulműködésben szenvedők bizonyos élelmiszerek fogyasztását korlátozhatják az általános egészségi állapot előmozdítása érdekében. Például kimutatták, hogy a Hashimoto-betegségben szenvedőknél megnövekedtek a gyulladás és az oxidatív stressz markerei. Az oxidatív stresszre jellemző, hogy a szervezetben túl sok reaktív vegyület, úgynevezett szabad gyök található, ami túlterheli a szervezet antioxidáns védelmét, és sejtkárosodáshoz vezethet.
A pajzsmirigy-alulműködésben szenvedők számára érdemes elkerülni az olyan élelmiszereket, amelyek hozzájárulnak az oxidatív stresszhez és a gyulladáshoz, például az ultra-feldolgozott élelmiszereket, a magas hozzáadott cukrot tartalmazó ételeket és italokat, valamint a rántott ételeket. Amellett, hogy hozzájárulnak az oxidatív stresszhez, az ezekben az élelmiszerekben gazdag étrend összefügg az elhízással, így ezeknek a termékeknek a visszaszorítása az egészséges testsúly megőrzésében is segíthet.
Goitrogének
A goitrogének olyan anyagok, amelyek a keresztes virágú zöldségekben, például a káposztában és a kelbimbóban, valamint a szójában találhatók, amelyek megzavarhatják a pajzsmirigyhormonok termelését.
A legtöbb ember, beleértve a pajzsmirigy-alulműködésben szenvedőket is, mérsékelt mennyiségű goitrogén ételt fogyaszthat anélkül, hogy az negatívan befolyásolná a pajzsmirigy egészségét. Ennek ellenére érdemes kerülni a fejes káposztát, a kelbimbót vagy a bordáskelt, de a szóját is a pajzsmirigy-problémákkal küzdőknek.
A fent említetteken kívül a szakemberek a kávé, valamint az alkohol fogyasztását sem ajánlják a pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő egyéneknek.
Galériánkban pedig azokat az ételeket mutatjuk, amik jótékony hatással vannak a pajzsmirigy-alulműködéssel küzdőkre!
Az Éva magazin írása.