Borítókép: Női úttörők a történelemből: Bertha Benz, az első ember, aki hosszabb távot tett meg automobillal Forrás: Wikipedia - Bertha Benz/Bühler, Mannheim - Autómúzeum Dr. Carl Benz, Ladenburg

Női úttörők a történelemből: Bertha Benz, az első ember, aki hosszabb távot tett meg automobillal

Ujvári Viki szerző fotója
Utoljára frissítve:
Kevesen tudják, hogy Bertha Benz a német autóipar úttörője volt, aki merészségével és rátermettségével méltó például szolgálhat mindannyiunk számára.

Cäcilie Bertha Ringer, vagy ahogy később ismertté vált, Bertha Benz 1849. május 3-án született a Német Szövetségben található Pforzheimben, egy tehetős kilencgyermekes család harmadik gyermekeként. Édesapja építőmester és ács volt, később pedig ingatlanspekuláció révén gazdagodott meg, így nejével komoly összegeket fektetettek abba, hogy gyermekeik a lehető legjobb oktatást kapják.

Berthát már már fiatalabb éveiben is nagyon érdekelték a technológiai innovációk, így nem meglepő, hogy amikor 1869. június 27-én, az Eintracht Club kirándulásán megismerkedett a gépkért szintúgy rajongó Karl Benzzel, szinte azonnal beleszeretett. A férfi öt évvel volt idősebb nála, vagyontalan volt, ám annál lelkesebb, tele egészen elképesztő ötletekkel. Házasságuk előtt két évvel a nő hozománya jelentős részét befektette leendő férje vasépítő vállalatába - ezzel anyagi támogatást adva neki a jövőbeni terveihez -, mert a német törvények szerint a házasság után a feleség elveszti befektetői jogkörét. 1872. július 20-án házasodtak össze, amit aztán nehéz, anyagi gondokkal teli évek követtek, de Karl Benz egy percre sem adta fel álmait és 1885-ben befejezte a munkát az első ló nélküli kocsin, így a Patent-Motorwagen a világ első gépi erővel hajtott, benzinnel működő autója lett. 1886-ban mutatták be a nagyközönségnek a találmányt, ám Karl nem annyira értett ahhoz, hogy terméke nagyságáról meggyőzze az embereket, így felesége a saját kezébe vette a dolgokat. 1888. augusztus 5-én a 39 éves Bertha a férje tudta és a hatóságok engedélye nélkül Mannheimből Pforzheimbe autózott két fia, a tizenhárom éves Richard és a tizenöt éves Eugen társaságában, ezzel pedig ő lett az első ember, aki egy hosszabb távot tett meg automobillal, hiszen az út oda-vissza összesen 194 km volt. Noha az út látszólag az édesanyja meglátogatásáról szólt, Berthát valójában más cél is vezérelte, mégpedig az, hogy bebizonyítsa férjének a forradalmi találmány, melybe jelentős összegeket invesztáltak, a széleskörű ismertség és elfogadottság révén végül pénzügyileg is megtérül majd.

Forrás: Wikipedia - Bertha Benz/Daimler.com
Bertha Benz 1867 környékén

Bertha merész vállalkozása egyébként számos érdekességet rejtett, de nem jött egy percre sem zavarba, hiszen nagyon jól tudta hasznosítani műszaki ismereteit. Mivel ezen autónak nem volt üzemanyagtartálya, és a karburátorban mindössze 4,5 liter benzin volt, így az út közben ligroint kellett találnia, ami abban az időben csak a patikában volt kapható. Wieslochban állt meg, ahol a városi gyógyszertárban sikerült üzemanyagot vásárolnia, így történt meg a világ első tankolása és lett a gyógyszertár a világ első benzinkútja. Ez a patika egyébként a mai napig működik, Bertha történelmi lépésének emlékét pedig egy szobor őrzi.

De ez nem minden. Bertha az út során a felmerülő akadályokat minden esetben tökéletesen orvosolta. Volt, hogy kalaptűjével tisztított meg egy eldugult üzemanyagcsövet, vagy éppen a harisnyakötőjét használta szigetelőanyagként. Amikor pedig a fa fékek elkezdték feladni, felkeresett egy cipészt, hogy bőrrel oldja meg a helyzetet, ezzel elkészítve a világ első fékbetétjét. Ahogy szerette volna, az út nagy nyilvánosságot kapott és mérföldkő volt az autó technológiai fejlődésében, továbbá bebizonyította azt, hogy a tesztvezetések elengedhetetlenek. Bertha merész és bátor döntése után a Benz & Cie. a világ legnagyobb autógyártójává vált. 1926-ban Benz egyesült Gottlieb Daimlerrel és Wilhelm Maybach cégével, megalakítva ezzel a Daimler-Benzt, amely lefektette a Mercedes-Benz alapjait. Karl Benz 1929-ben, a nagy gazdasági világválság kezdetén halt meg, aminek hatásait a családi vagyon is megérezte. Bertha visszavonult és szerény körülmények közt élt a család ladenburgi villájában, itt is hunyt el 1944. május 5-én. 95 éves volt. Néhai férje így írt több szempontból is különleges nejéről az emlékirataiban: „Csak egyetlen ember maradt mellettem az élet kis hajójában, amikor úgy tűnt, hogy az el fog süllyedni. Ő a feleségem volt. Bátran és eltökélten bontotta ki a remény új vitorláit”. Történetükből 2011-ben tévéfilm is készült, Carl és Bertha címmel.

Forrás: Wikipedia - Bertha Benz
Az 1886-os 3-as számú Benz Patent-Motorwagen, amivel Bertha Benz nekivágott az útnak.

Következzen 10 nő, aki férfinak adva ki magát írt történelmet!

Szerezd be az InStyle tavaszi lapszámát!

Kiváncsi vagy még több inspiráló és harcos nő történetére? Akkor tavaszi lapszámunkkal köszöntünk a Harcosok klubjában – téged, aki kis vagy épp nagy harcokat vívsz mindennap, otthon, a munkahelyeden, csendben vagy épp hangosan, és néha úgy érzed, nincs elég erőd, nem vagy elég, vagy nem tudsz kitörni a rád osztott skatulyából. A magazin már kapható az újságosoknál, ha pedig belelapoznál még több tartalomért, a magaziner.hu oldalán megteheted, sőt, meg is veheted az egész lapszámot digitális formátumban ITT! Köszönjük a bizalmad, jó olvasást és stílusos kikapcsolódást kívánunk!